Сведок у тужби Републиканске партије "Декаба против државног секретара Џорџије Бреда Рафенспергера" рекао је да има доказе да је системима за гласање "Доминион", који уопште не би смели да буду повезани на интернет, током избора 2020. приступљено из Београда
Рачунарима за гласање у савезној америчкој држави Џорџији приступљено је током председничких избора у САД 2020. године из Београда у Србији, рекао је стручњак за безбедност изборних система Клеј Парик на суду.
Парика је Републиканска странка округа Декаб (Џорџија) извела као сведока у парници коју је покренула против државног секретара Џорџије, такође републиканца, Бреда Рафенспергера, тврдећи да кључеви за енкрипцију програма са рачунара за гласање нису држани на безбедном.
Рачунаре за гласање одржава приватна компанија „Доминион воутинг системс“, која има програмерске испоставе и у Србији.
Парик је током сведочења рекао да има доказе да су „Доминион“ системи у Џорџији били повезани на интернет током избора 2020. године, те да је током провере ових података преводио интерне преписке ове компаније са српског.
Рачунари за гласање не би смели да буду прикључени за интернет. Парик је рекао да има доказе да је ово правило прекршено и у неколико других савезних држава.
Са којом год намером да је неко из београдске испоставе „Доминиона“ приступао системима за гласање у Џорџији, то није унео у евиденцију иако уобичајена пракса то налаже, нагласио је Парик.
Републиканска странка округа Декаб, као и још 36 окружних представника „црвених“ који су подржали тужбу, траже од Рафенспергера да „одмах усклади системе ‘Доминиона’ који се користе на изборима у Џорџији са (савезним) законима“, тврдећи да је систем постојао у „незаконитом и небезбедном стању од најкасније 2020“.
Они такође позивају државног секретара Џорџије да учини евиденцију система „Доминион“, записе о гласању и слике гласачких листића доступним јавности за увид у року од 24 сата од затварања бирачких места 5. новембра.
„Доминион“ се показао као осовина контроверзе из 2020. године, када су бивши председник Доналд Трамп и његове присталице у више наврата тврдили да су машине компаније биле манипулисане да би се утицало на резултате избора.
This is new???
Two experts testify in DeKalb GOP v Raffensperger that the election system in Gwinnett County, Georgia was remotely accessed from Belgrade, Serbia DURING the 2020 Election
Similar activity also happened in Colorado, Michigan, and other states pic.twitter.com/s00FxPLGsP
— Liz Harrington (@realLizUSA) October 1, 2024
Компанија је оштро демантовала да је њен систем коришћен непрописно, покренувши низ тужби за клевету против оних који су те тврдње износили, укључујући бивше Трампове адвокате Рудија Ђулијанија и Сидни Пауел.
У марту 2021, компанија је покренула тужбу против „Фокс њуза“, тврдећи да су неки водитељи телевизије промовисали идеју да је „Доминион“ био кључан у наводној изборној крађи.
„Доминион“ и „Фокс“ су постигли нагодбу од 787,5 милиона долара у марту 2023, а чувени водитељ „Фокса“ Такер Карлсон напустио је телевизију око месец дана након тога.
Колико је (не)безбедан амерички гласачки систем
Тужба коју је покренула Републиканска партија из Декаба није први пут да се безбедност система за гласање доводи у питање у актуелном изборном циклусу у САД.
Организатори и учесници ДЕФ КОН конференције хакера која је прошлог месеца одржана у Лас Вегасу пронашли су рањиве тачке за сајбер нападе у свему, од гласачких машина до регистратора електронског гласања, али је, како је известио „Политико“, још тада је било касно да се све слабе тачке отклоне до избора.
Месец дана пре тога, глобални технолошки прекид који је настао због ажурирања антивирусног софтвера „Краудстрајк“, компанија за сајбер-безбедност која је играла кључну улогу у афери „Русијагејт“ против Доналда Трампа, онеспособио је уређаје које два највећа округа Аризоне користе на бирачким местима за проверу бирача и штампање гласачких листића.