Прочитај ми чланак

Војска остаје у Вашингтону: Полиција упозорава на нове могуће нападе на Капитол

0

Полиција Капитола, која је задужена за амерички Конгрес, затражила је „појачану и робусну сигурносну заштиту“ јер постоји опасност од могућих нових напада. То значи да би припадници Националне гарде, који обезбеђују конгресну зграду од нереда 6. јануара, могли да остану у Вашингтону дуже него што је планирано.

Полиција је упозорила да би милиције које су учествовале у нередима 6. јануара током упада у Конгрес, могле да подметну бомбу у Конгресу током годишњег обраћања председника Џоа Бајдена највишем америчком законодавном телу.

„Знамо да су чланови тих милиција изразили жељу да дигну у ваздух Капитол и убију што више представника и да то има везе са председничким обраћањем у Конгресу“, рекла је шефица полиције Капитола Јогананда Питман током сведочења у поткомитету Представничког дома.
Такав напад, додао је Питман, значио би „завршавање оног што је започето 6. јануара“.

„Знамо да су побуњеници, који су напали Капитол, били заинтересовани не само да нападну чланове Конгреса и полицајце. Они су желели да пошаљу симболичку поруку нацији ко је заправо задужен за законодавни процес“, рекла је она.

Питманова је додала да је, због навода на интернету да ће бити новог напада, потребно одржавати „појачано и робусно обезбеђење док не решимо рањивости“.

То би могло да значи да ће трупе Националне гарде, које су распоређене после нереда у Вашингтону, могле да остану дуже у престоници САД од планираног, пише РТ.

У Вашингтон је после 6. јануара стигло око 25.000 припадника Националне гарде како би обезбеђивало зграду, али и инаугурацију председника Џоа Бајдена. Они су поставили безбедносне пунктове, као и бодљикаву жицу око Конгреса.

Већи део трупа се у међувремену повукао, док је планирано да око 5.600 гардиста остане у Вашингтону до средине марта због могућности да дође до нових нереда услед расправе о опозиву бившег председника Доналда Трампа у Конгресу.

Међутим, нереди се нису догодили и процес опозива је завршен месец дана раније од планираног.

„Немамо намеру да држимо војнике или бодљикаву жицу дуже од оног колико је потребно“, рекла је Питманова, која се раније заложила да појачане мере обезбеђења остану за стално.

Раније је полиција Капитола навела да би тренутне мере обезбеђења могле да остану чак до септембра због сталних информација о могућим претњама по Конгрес.

Када ће Бајден одржати годишње обраћање Конгресу, о коме говори Питманова, није познато. Порптаролка Беле куће Џен Псаки прошле недеље је рекла да то неће бити у фебруару. Председавајућа Представничког дома Ненси Пелоси навела је да се заједничка седница, на којој би се Бајден обратио, неће бити одржана пре него што буду усвојене мере за помоћ услед пандемије, а то највероватније неће бити завршено до 14. марта.