Прочитај ми чланак

Војни стратег: Амерички ратни бродови покушавају да изазову рат са Кином!

0

Ово није први пут да су амерички ратни бродови ушли у Јужно кинеско море – САД на све могуће начине покушавају да доведу у питање територијалне претензије Кине у региону. Ово мишљење је изнео независни међународни стратег Ендру Леунг.

После посете председнице Представничког дома америчког Конгреса Ненси Пелоси Тајвану, ситуација у региону се променила на горе, рекао је Леунг.

Експерт је истакао да је ова посета одржана, упркос упозорењима кинеског председника Си Ђинпинга, која је изнео у разговору са шефом Беле куће Џоом Бајденом.

„Стога, Кинези су сада веома забринути како ће концепт једне Кине бити имплементиран, ако Сједињене Државе имају потпуно непоштовање према овој идеји“, рекао је Леунг.

Према експерту, слањем све више политичара, дипломата и званичника на Тајван, САД на сваки могући начин демонстрирају свој однос према Тајвану као независној држави.

„САД вероватно сада покушавају да увуку Кину у рат, у коме ће се Кинези борити против Кинеза. За Американце ће то бити предност, која ће помоћи у обуздавању привредног раста Кине“, нагласио је извор.

Леунг је додао да амерички естаблишмент Кину посматра као претњу постојању САД, које су много опасније од Русије. Заузврат, Кина такође повећава своје војно присуство у региону, пошто жели да задржи контролу над важним трговинским путевима, од којих зависи економски просперитет земље, прецизирао је експерт.

Раније, 28. августа, прес-служба америчке 7. флоте је званично потврдила планирани пролазак две крстарице америчке морнарице кроз Тајвански мореуз. Према наводима морнарице, бродови пролазе кроз неутралне воде у складу са међународним правом.

О проласку крстарица америчке морнарице известила је и међународна агенција „Ројтерс“. Транзит се догодио први пут од заоштравања америчко-кинеских односа почетком августа.

С тим у вези, оружане снаге Кине су стављене у стање приправности. Борбена команда кинеске народне ослободилачке армије у источној зони, пратила је америчке крстарице и у потпуности контролисала њихове активности.

Ситуација око Тајвана је ескалирала након што је 2. августа на аеродром у Тајпеју стигла председница Представничког дома америчког Конгреса Ненси Пелоси , упркос хитном захтеву Кине да се уздржи од овог корака. Она је своју посету назвала „доказом посвећености Сједињених Држава подршци тајванској демократији “. Она је 9. августа на Ен-Би-Сију рекла да је посета „апсолутно“ вредна тога.

25. августа, Лиу Пенгиу, портпарол кинеске амбасаде у Вашингтону, рекао је да НРК не прихвата никакве званичне везе САД са администрацијом Тајвана. Он је истакао да четврта недавна посета делегације Сједињених Држава острву, доказује намеру Сједињених Држава да заоштре конфронтацију са Кином, и да се мешају у њене унутрашње ствари.