Прочитај ми чланак

ВЕТО ШПАНИЈЕ ЗБОГ КОСОВА А СРБИЈА УЧЕСТВУЈЕ: Рахој неће потпис уз Харадинаја

0

Шпанија је ставила вето на предлог текста заједничке декларације планиране за објављивање током самита у Софјии, пише шпански "Ел Паис".

Како се наводи, разлог није спољна политика ЕУ, већ је циљ да се „име и потпис Маријана Рахоја не нађу у истом документу, на истом нивоу са лидером Косова“, чију независност Шпанија не признаје.

Шпански лист наводи да је ова информација потврђена из више дипломатских извора, као и да ће Рахој највероватније напустити Софију и самит пре него што почне састанак на коме ће присуствовати највиши представници Србије, Црне Горе, Албаније, Македоније, БиХ, али и Косова.

Премијер Шпаније ће тако бити присутан само током радне вечере са осталим лидерима земаља чланица ЕУ, која је заказана првог дана Самита.

Ове информације су потврдиле најаве да ће Брисел имати проблема са организацијом првог самита ЕУ-Западни Балкан у последњих 15 година, због чега су биле најављене и „протоколарне егзибиције“, како би све стране биле задовољне.

Косовску независност не признаје пет чланица ЕУ, али су Румунија, Грчка, Кипар и Словачка биле „спремне да прихвате заједнички текст декларације, уколико се Шпанија не побуни“.

Према информацијама листа, шпанска дипломатија је своју коначну одлуку саопштила још прошлог четвртка.

Рахој је раније говорио о томе да је проблематично што се у Бриселу истовремено говори о проширењу и државама које нису признате.

„То нас брине“, рекао је Рахој.

Како је пренео Еурактив, Рахој је крајем марта на маргинама Самита ЕУ рекао свом бугарском колеги Бојку Борисову, чија земља председава Унији, да ће „имати проблема са балканским самитом у Софији“, као и да је „запретио да неће доћи због Косова“.

Подестимо, Шпанци су се почетком године успротивили одређеним одредницама у стратегији проширења ЕУ, због тога што је Косово стављено на исту раван као бивше југословенске републике и Албанија.

Шпанија је у јануару доставила писмо у облику „нон пејпера“ пред усвајање стратегије проширења на Западном Балкану, у ком „стопира“ спомињање Косова у том контексту, али и одредницу WБ6, односно „балканска шесторка“ због тога што се њом Косово третира као држава.

Косовску независност не признаје пет чланица ЕУ — Шпанија, Грчка, Кипар, Словачка и Румунија.