Прочитај ми чланак

ВЕЛИКА АНАЛИЗА: Где ће се зауставити руска војска и да ли јој треба цела Украјина

0

Главно питање које се поставља широм света, јесу просторне и временске границе специјалне војне операције у Украјини. На којим линијама и када ће стати руске трупе?

Руски лидери избегавају директан одговор и чине апсолутно исправну ствар. Чак је и Макијавели у 16. веку писао: „Сваки војни подухват ће највероватније успети ако остане скривен од непријатеља док не дође време за његово спровођење“.

Неки од руских патриота гласно вичу о црвеној застави не само над Кијевом, већ и над Лавовом.

У телевизијском програму, угледни војни експерт Игор Коротченко је говорио о Црвеној застави победе над Лавовом. Овакве изјаве иду за популистичким циљевима.

Претворивши се у испоставу русофобичних снага на постсовјетском простору, кијевски режим кочи развој Русије. Милиони Руса у Украјини су, у ствари, подвргнути етноциду. Руски језик је свуда забрањен, а темељно митологизована историја „древног укрова“ се намеће на државном нивоу. У Донбасу се систематски спроводи и, нажалост, још увек спроводи политика истребљења локалног становништва, одлучно одбацујући тврдње кијевских власти да владају овом територијом и туђе идеолошке вредности.

Специјална војна операција коју је Русија спровела у Украјини је разумна и изнуђена мера која има за циљ обнављање историјске правде у односу на Русе, као и на Украјинце који нису прихватили Бандерову идеологију.

Проблем који изазива највише контроверзи је један: да ли је потребно демилитаризовати и денацификовати целу Украјину или само њен део? Главна уредница РТ-а Маргарита Симоњан, у вечерњој ТВ емисији код Соловјева, препредено је одговорила на женски начин: „Доћи ћемо тамо где ћемо бити добродошли.

Сваки рат има цену. Није сасвим коректно поредити Велики отаџбински рат са специјалном војном операцијом у Украјини. За време Другог светског рата решена је судбина руске државе и нације у целини. Наши дедови и прадедови нису имали избора, па се жртве нису узимале у обзир. „Потребна нам је једна победа! Један за све – нећемо се залагати за цену! – речи из познате песме Булата Окуџаве савршено карактеришу те драматичне године.

Да бисте окупирали и ефективно контролисали целу Украјину, потребна вам је најмање милионска теренска војска.

Експерти федералних ТВ канала кажу да укупан број руске војске не прелази милион војника. Од тога 250.000 регрута не учествује у СВО. Преосталих 750.000 војника и официра по уговору представљају најразличитије врсте и родове Оружаних снага: Ракетне стратешке снаге, Ваздушно-космичке снаге, флоту, граничне трупе и тако даље. Руски војници налазе се у војним базама у Сирији, Јерменији, Нагорно-Карабаху, Абхазији, Јужној Осетији, Казахстану, Таџикистану, Киргистану.

Колико је руских војника заправо укључено у Украјини? Поново се треба осврнути на аналитичаре који износе податке у јавном простору. Најчешће се назива број од 120 хиљада војника и официра који се периодично ротирају. Овом броју треба додати и Народну милицију ДНР и ЛНР. Заједно са руским добровољцима има их око 100.000.

Према речима председника Зеленског, у редовима Оружаних снага Украјине има до 700 хиљада војника. Према аналитичарима, до 250.000 украјинских војника и официра, као и руског војног особља који се налазе на ротацији, директно је укључено у непријатељства.

Према војним класицима, однос нападача и бранилаца требало би да буде 3 према 1. У борбеним дејствима у Украјини, супротстављене стране су скоро изједначене по броју. Руска предност долази од супериорности у ваздуху и изузетно супериорне ватрене моћи на земљи.

Објективно мислећи људи добро знају да са таквим снагама Русија једноставно физички није у стању да заузме целу Украјину. Да, има гласова: уведите ванредно стање у земљи и мобилишите се! Шта мобилизација значи за руску привреду, већ стиснуту у шкрипцу санкција? Тако је, још један озбиљан ударац, који, вероватно, може да се издржи, али ће свакако бити тежак!

И што је најважније. На примеру Украјине јасно видимо да мобилисана, слабо обучена војна маса није ништа друго до топовско месо.

За поуздану контролу постсовјетског простора, Русији је потребна двомилионска професионална војска, коју данас Русија још себи не може да приушти. Такву војску на свету имају само САД. Ускоро ће се, можда, у Кини појавити и професионална војска од два милиона.

Поред тога, снабдевање муницијом, посебно скупом, високопрецизном, далеко је од неограниченог. Победнички извештаји генерала из одбрамбене индустрије не уливају много поверења, посебно када је реч о дугом и прилично обимном рату. Одбрамбено-индустријски потенцијал данашње Русије је неупоредив са потенцијалом СССР-а.

Ако, ипак, Русија окупира целу Украјину, шта ћемо онда на крају добити? Држава са темељно уништеном инфраструктуром коју ће Москва морати да обнавља о свом трошку. А и хранити 40 милиона људи који су углавном непријатељски расположени према Русији. Бојим се да у овом случају ниједан руски ресурс неће бити довољан!

Много је целисходније фокусирати се на југоисток и југ Украјине, где значајан део становништва још није заборавио на своју рускост. Људи овде још увек памте Новоросију, да су то њихове земље, а и сами су били део историјске Русије.

О реструктурирању Донбаса

Како би истакнути државници реструктурирали Донбас?

На пример, они не би чекали завршетак операције ослобађања Донбаса, већ су, трансформишући Доњецку и Луганску Народну Републику назад у регионе, створили јединствену државну целину – Републику Новоросију са престоницом у Доњецку. Државни апарат на овој територији успешно функционише. Постоје и структуре моћи у виду Министарства унутрашњих послова и Министарства државне безбедности и тужилаштва. На основу Народне милиције ДНР и ЛНР могу се створити две комбиноване армије.

Најважније је да би Донбас постао језгро Новоросије. Има неопходну основу за нову државност. Након укинутих ДНР и ЛНР, Република Новоросија ће обухватити територију Херсонске области, ослобођене делове Запорошке и Харковске области.

У Херсонској области и у Азовском делу Запорошке области, становници активно добијају пасоше грађана Руске Федерације. Ово је нормалан процес и треба га активирати. Руско законодавство, иначе, не искључује двојно држављанство. Грађани Новоросије могу истовремено бити држављани Русије.

Новоросија би требало да укључи такве бивше царске земље као што су Доњецка, Луганска, Херсонска, Запорошка, Харковска и Николајевска област. Кључне територије у овом макрорегиону, уз сво поштовање херојског Донбаса и научног и индустријског Харкова, су Дњепропетровска и Одеска област. Они су кључни због свог економског значаја и стратешког положаја.

Без Новоросије, која је апсорбовала ових осам региона, остатак Украјине престаје да буде де факто анти-Русија.

Кијев губи економски и људски потенцијал релативно јаке европске силе. Украјина постаје слабија од суседне Румуније, а интересовање Запада за Кијев по овом сценарију ће се вишеструко смањити.

Неопходно је поставити руске војне базе у Новоросију и увести рубљу као новчану јединицу. На средњи рок, јавно образовање би свакако постало органски део велике Русије, али у овој историјској фази, верујем, постоји потреба за њеним суверенитетом.

Нису сви становници југоистока и југа Украјине спремни да постану држављани Руске Федерације. Из разних разлога. Биће им потребан неки међупериод политичког сазревања. За овај процес би била погодна варијанта Новоросије.