Прочитај ми чланак

„Вашингтон пост“: Иран планира ескалацију напада на америчке трупе у Сирији

0

Обавештајни подаци који су процурили у јавност откривају ширу стратегију избацивања САД из Сирије коју подржава Русија, пише амерички лист

Иран наоружава милитанте у Сирији за нову фазу смртоносних напада на америчке трупе у земљи, док такође ради са Русијом на широј стратегији за протеривање Американаца из региона, пише „Вашингтон пост“ позивајући се на обавештајне званичнике и поверљива документа која су процурила у јавност.

Иран и њихови савезници, наводно, формирају и обучавају снаге за употребу снажнијих бомби којима ће нападати америчка војна возила и убијати америчко особље, пише лист и додаје да би такви напади представљали ескалацију дуготрајне иранске кампање коришћења прокси милиција за лансирање ракетних и дронова на америчке снаге у Сирији.

У нападима дроновима до сада је рањено шест америчких војника и убијен је један војник по уговору, а нове експлозивне направе могле би да повећају број америчких жртава, ризикујући ширу војну конфронтацију са Ираном, кажу садашњи и бивши обавештајни аналитичари и стручњаци за оружје.

Исти тип оружја, назван експлозивно формирани пенетратор, или ЕФП, користили су проирански побуњеници у смртоносним нападима на америчке војне конвоје током окупације Ирака.

Званичници елитних иранских снага Кудс руководили су и надгледали тестирање једног од експлозива, који је, наводно, пробио оклопну оплату тенка у пробној вожњи спроведеној крајем јануара у Думајру, источно од Дамаска, главног града Сирије, наводи „Вашингтон пост“ позивајући се на поверљиви материјал који се појавио на платформи за размену порука „Дискорд“ и који је, наводно, заснован на пресретнутим комуникацијама сиријских и либанских милитаната који су савезници Ирана.

„Дошло је до велике промене у њиховом прихватању ризика од убијања Американаца у Сирији“, рекао је „Вашингтон посту“ Мајкл Најтс, стручњак за оружане које подржава Иран.“Ово ће дефинитивно убити људе. А они су врло расположени да то ураде“, додао је он.

Још један документ у „збирци“ са „Дискорда“ наводно описује нове и шире напоре Москве, Дамаска и Техерана да истисну Сједињене Државе из Сирије, што је дуго тражени циљ који би могао да омогући сиријском председнику Башару ал-Асаду да поврати источне провинције које сада контролишу Курди које подржавају САД.

Претходне три америчке администрације задржале су мали контингент америчких војника у Сирији – око 900 у сваком тренутку, увећан за стотине других радника на уговор – да би спречиле поновно оживљавање Исламске државе у земљи, осујетиле иранске и руске амбиције и обезбедиле утицај за друге стратешке циљеве, објашњава „Вашингтон пост“.

Америчке администрације су правдале распоређивање снага Одобрењима за употребу војне силе из 2001. и 2002. године, која је Конгрес усвојио након терористичких напада 11. септембра 2001. у борби против Ал-Каиде. Али присуство америчких трупа у Сирији такође ствара могућности за нови сукоб: други документ у збирци описује како су се Иран и савезничке милиције спремале да узврате за израелске ударе на њихове снаге ударајући по америчким базама у Сирији.

Документи који су процурили описују планове за широку кампању америчких противника која би укључивала подстицање народног отпора и подржавање покрета за извођење напада на Американце у источној и североисточној Сирији. Високи руски, ирански и сиријски војни и обавештајни званичници наводно су се састали у новембру 2022. и договорили успостављање „координационог центра“ за управљање кампањом, пише лист позивајући се на поверљиву процену обавештајних служби у јануару.

У документима није било индиција о директној умешаности Русије у планирање кампање бомбашких напада, али се оптужује Москва да активније учествује у широј борби против САД.

Нови планови који се помињу у „Дискордовим“ документима значе да „постоје добре шансе да ствари ескалирају“, рекао је Мохамед Ганем, шеф политике у Сиријско-америчком савету и противник Асадовог режима.

Нова кампања отпора ће вероватно наћи плодно тло у областима са арапском већином које су узнемирене присуством америчких снага и владавином курдске власти која контролише велике делове истока и североистока Сирије, кажу стручњаци. Локална конкуренција за моћ и „неуредно, љутито окружење“ стварају идеалну климу за изазивање немира и организовање милитантних група, рекао је Арон Лунд, сарадник истраживачког центра „Сенчри интернешенел“.

Русија је изашла из 12-годишњег сиријског рата као главни посредник моћи у региону. Иако Москва дели циљ Сирије да коначно избаци америчке снаге и жели да помири Асадов режим са Турском и Сиријским демократским снагама – курдском наоружаном групом која води аутономни исток – она не дели амбицију Турске да силом елиминише контролу Курда, што би могло изазвати хаос и поновно оживљавање Исламске државе, рекао је Лунд.

Иако је савез Русије са Техераном ојачао од почетка сукоба у Украјини, руски и ирански лидери имају супротстављене идеје о послератној администрацији Сирије, а Русија је прећутно дозволила Израелу да изврши ваздушне нападе против уочених иранских претњи унутар Сирије.

У једном документу који је процурио наводи се да је „трансакциони“ однос Русије са Ираном био извор трвења између две владе и да се Иран више пута жалио на искључење из преговора са Турском предвођених Русијом због предложеног трајног решења сукоба.