Прочитај ми чланак

Вашингтон пост: Британци на корак да пошаљу ракете дугог домета Кијеву

0

Наоружавање Украјине ракетама дугог домета директно би угрозило територију Русије

Велика Британија се припрема да пошаље ракете дугог домета Киејву, пише „Вшаингтон пост“.

У обавештењу о набавци које је 2. маја објавио Међународни фонд за Украјину предвођен Британијом, Министарство одбране Уједињеног Краљевства „исказало је интересовање“ за обезбеђивање рајета дугог домета до 300 километара. У обавештењу је тражено да се одговори у року од три дана.

Коначна одлука није донета, рекао је британски званичник који је одбио да потврди о којим ракетама је реч, време или количину наоружања које се разматра. Али обавештење је суштински корак ка томе да сама Британија испоручује такву муницију, а тражене спецификације и могућности су у потпуности усклађене са њеним крстарећим пројектилима „сторм шедоу“, пише „Вашингтон пост“.

Украјина је дуго молила Запад за ракете већег домета, тврдећи да би такво оружје могло да промени ток сукоба дозвољавајући њеним снагама да гађају руске командне центре, линије снабдевања, складишта муниције и горива дубоко унутар Крима и територије коју држи Русија на истоку.

Ракете „сторм шедоу“ могу да се монтирају на украјинске совјетске авионе. Кијев је дуго тражио ту могућност и покушавао је да ублажи страхове Запада од ескалације сукоба обећањима да ће се уздржати од употребе донираног оружја у таквим нападима.

„Ако бисмо могли да ударимо на удаљености до 300 километара, руска војска не би била у стању да обезбеди одбрану и мораће да изгуби“, рекао је украјински министар одбране Алексиј Резников говорећи у Европској унији раније ове године. „Украјина је спремна да пружи све гаранције да ваше оружје неће бити умешано у нападе на руску територију“, рекао је он тада.

Москва је оптужила Кијев да је прилагодио беспилотне летелице за употребу на великим удаљеностима у спорадичним нападима дубоко у Русији. Кијев није преузео одговорност ни за један од напада, али је затражио своје право да својим оружјем гађа унутрашње руске циљеве.

ХИМАРС такође има способност да испали ракете дугог домета, али Бајденова администрација није хтела да попусти након захтева Кијева. Званичници Пентагона су, поред страха од ескалације сукоба, навели и то што немају довољно залиха у америчким арсеналима.

Британски премијер Риши Сунак одбацио је тврдње „украјинских добротвора“ о исцрпљеним залихама.

„Ако постоји тренутак у овом сукобу који можемо да променимо, зашто га не искористити? Шта чекамо“, питао је европске савезнике на Минхенској безбедносној конференцији у фебруару. „Која је сврха ових залиха? Ако оружје деградира руске оружане снаге, то повећава нашу безбедност.“