Прочитај ми чланак

УЖАСНО: ГМО банане Била Гејтса за исхрану деце!

0

hrana  bananev4 big

Миллион деце годишње ослепи или умре због недостатка витамина А, у земљама са тропском климом. Оснивач Мајкрософта Бил Гејтс, инвестира у генетски модификоване банане, које би могле да реше тај проблем на дуже стазе!

Мала али моћна: 100г банане покрива 20 одсто дневних потреба за калијумом, један одсто калцијума, 12 одсто магнезијума и 16 одсто витамина Ц. Међутим, проблем је у томе што једва садрже витамин А.

Недостатак витамина А није проблем у западним земљама. Али зато је узрок смрти и до 700 000 деце годишње у земљама југоисточне Азије и сиромашнијим регионима субсахарске Африке.

Најмање 300 000 деце годишње ослепи због недостатка тог витамина. Протом пролазе кроз ужасне муке, морају да трпе страховите болове, јер им се очи суше, инфицирају, загноје.

Још један пројекат Бил Гејтса за Африку

Оснивач Мајкрософта и један најбогатијих људи на свету, Бил Гејтс, одлучио је да стави тачку на ову муку. Како? Са генетски модификованим бананама!

Банане су – поред пиринча – традиционална храна у Африци и југоисточној Азији. Проблем је у томе што ниједна од ове две намирнице није богата витамином А.

Људском организму овај витамин је неопходан зато што јача моћ вида и цео наш имуни систем, има важну улогу у расту и формирању нових ћелија и чува наша кожу и слузокожу.

Почињу тестови у САД

Добровољци у САД ће ускоро шест недеља тестирати генетски модификоване банане које садрже више бета и алфа каротина од конвенционалних банана. Каротини су најважније форме витамина А у биљкама.

Банане споља изгледају исто као нормалне банане. Једино им је „месо“ – захваљујући великој количини витамина А – светло наранџасто.

Заједно са професором Џејмсом Дејлом и његовим тимом на Техничком универзитету у Квинсленду, Фондација Бил и Мелинда Гејтс развила је генетски модификоване банане. Тестови на мишевима су били успешни.

Циљ је да се ниво витамина А у банани подгине на 20 микрограма по граму. То би значајно побољшало здравље потрошача, рекао је Дејл у саопштењу на сајту универзитета.

Крајем 2014. године, тестови ће бити завршени у Сједињеним Државама. Уколико буду успешни, банане ће се гајити у Уганди. Пројекат би могао да почне 2020. Дејл сматра да је реално очекивати да ће – уколико се банане буду успешно гајиле у Уганди – и друге земље, као што су Руанда, Кенија, Танзанија и Демократска Република Конго убрзо потом следити тај пример.

(Б92)