Прочитај ми чланак

Устанак у Ирану или побуна против цена горива

0

Три припадника иранских безбедносних снага су погинула у немирима који су у Ирану отпочели у петак 15. новембра, након што је иранско руководство донело одлуку о повећању цена горива за 50%.

У последњем нападу на припаднике безбедносних снага у понедељак 18. новембра, погинуо је један припадник Иранске револуционарне гарде и два припадника специјалних полицијских снага Басиџ, који су распоређени у Техерану као појачање регуларним безбедносним снагама у сузбијању демонстрација. Паралелно са избијањем немира у Ирану, у целој земљи је интернет престао са функционисањем по налогу иранских власти, како би се спречило омасовљење протеста.

Такође, представници иранских безбедносних структура у медијима под државном контролом наводе да су вође побуне идентификоване и да ће се према њима предузети „одговарајуће мере“. До сада је на основу изјава иранских званичника ухапшено више од 1.000 особа које су учествовале у демонстрацијама, а процењује се да је у већим градовима укључујући и Техеран учествовало око 87.000 демонстраната. У досадашњим немирима има најмање педесет мртвих, док невладина организација Amnesty International процењује да је укупан број погинулих у Ирану већи од 106. Имдикативно је да су регистровани немири и студената у Универзитетском комплексу у Техерану.

Демонстрације су се прошириле и у регионе у којим су доминантни Курди (на основу курдских медија – basnews.com ) у близини границе са Ираком и тамо (на основу курдских медија) има највише мртвих до сада (преко 45), што представља нови безбедносни изазов за званични Техеран (наравно уколико су наведени подаци тачни, пошто званични Техеран до сада није коментарисао курдске вести).

Ајатолах Али Хаменеји је у обраћању нацији у недељу 17. новембра подржао одлуку Владе о повећању цене енергената и осудио је демонстранте који су учествовали у демолирању, зграда, возила и око 100 банака које се налазе у државном власништву. Иначе цена горива у Ирану је 8 америчких центи, а након поскупљења, нова цена ће бити 12 центи. Такође, постојаће ограничење на месечном нивоу од 60 литара, а уколико грађани Ирана буду желели више горива, цена ће бити око 24 америчких центи (или око 30.000 иранских Риала).

Са друге стране, САД подржавају протесте у Ирану, а карактеристична је изјава државног секретара САД Мајка Помпеа, који је 16. новембра изјавио да „САД стоје уз иранску нацију“ уз твит „Након 40 година тираније, поносни Иранци не ћуте о злоупотребама своје владе. Ни ми нећемо ћутати. Имам поруку за народ Ирана: Сједињене Државе чују ваш глас. Сједињене Државе вас подржавају. Сједињене Државе су са вама.“

На наведени твит је реаговао портпарол министарства спољних послова Ирана Абас Мусави који је осудио наведени твит наводећи да акције саботера немају везе са интелигентним иранским народом који је свестан шта се дешава.

Брајан Хук амерички специјални изасланик за Иран, је 18. октобра наговестио да САД раде на премошћавању блокаде интернета у Ирану, како би омогућиле да истина о протестима буде свима доступна и наравно како би се демонстрације омасовиле.   

Генерални секретар УН Антонио Гутиереш је 19. новембра преко портпарола за медије изразио забринутост за дешавања у Ирану због сукоба демонстраната са безбедносним снагама Ирана и губитака живота.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!