Европска унија да би очувала кредибилитет и свој систем вредности мора да буде спремна да без обзира на стратешки значај ускрати подршку пројекту експлоатације литијума у Србији, чије власти годинама разграђују демократију и владавину права, оцењује немачки Институт за међународна и безбедносна питања (СWП).
Институт SWP у анализи пише да је председник Србије Александар Вучић „геополитички изузетно заинтересован“ за сарадњу на пројекту експлоатације литијума у долини реке Јадар, код Лознице, што користи да би додатно „ојачао своју ионако свеприсутну позицију моћника у земљи“.
Критичари тих планова страхују да би реализација сарадње Србије и ЕУ у експлотацији ретких сировина „додатно поткопала ионако крхке структуре владавине права у земљи као и поштовање еколошких и друштвених стандарда“, пише у анализи SWP.
ЕУ је до сада саопштила да жели да реализује тај пројекат, али у том циљу мора, како се наводи, да преузме активну одговорност за одрживост тог пројекта и натера српске власти на поштовање високих еколошких стандарда.
– У томе јој процес приступања ЕУ пружа неколико конкретних, иако ограничених полуга којима може да изнуди поштовање тих ; захтева – оцењује SWP, појашнајвајући да је спровођење Зеленог дила исто део претприступних преговора и кластера, што је уједно повезано и са новцем из европских фондова за спровођење реформи, пре свега у области владавине права.
– Та стратегија има смисла и ефикасна је и ако Србија не претендује искрено на улазак у ЕУ. Европско-српску сарадњу у области ретких сировина зато не треба посматрати одвојено од процеса који су већ у току, већ она треба да подржи досадашње напоре – оцењује SWP
Унија би, у том контексту, требало да користи и упоредо са партнерством о ретким сировинама уговорено партнерство у еколошкој, социјалној и одрживој владавини (ЕСГ) да би подржала развој капацитета надлежних институција, спровођење еколошких закона, а стратешке еколошке анализе и еколошки криминал треба да буду приоритет и предуслов за било какву будућу сарадњу, оцењује институт.
– С обзиром на економски значај тог пројекта (Јадар) Европска комисија би могла да наложи независно вештачење стварних трошкова пројекта и тај документ објави на српском језику. Уз то, ЕУ би могла да да конкретне понуде за изградњу инфраструктуре – пише SWP, прецизирајући да рударски концерн Рио Тинто треба да финансира инфраструктуру неопходну за његове потребе, а ЕУ подстиче додатне инфраструктурне пројекте који ће бити од користи локалном становништву.
– Али све те понуде имају смисла само ако се Немачка и ЕУ активно ангажују на спровођењу владавине права и демократских принципа, ако јавно и јасно осуде репресивне поступке српске владе, и заузму се за то да актери у Србији своју критику могу да изразе без страха и да не буду мета застраживања или претњи. Пројекат не би требало да буде реализован по цену репресије против цивилног друштва – оцењује се у анализи.
Институт закључује да у светлу „дугогодишњег назадовања Србије у области владавине права и слабог напретка у преговорима о чланству у ЕУ, Унија мора да задржи и опцију да пројекту Јадар, сматрала га стратешким или не, ускрати подршку“, макар то довело до геополитичких и економских губитака који би ипак били подношљиви.
– Зато што је оно што је у Србији на коцки, кредибилитет ЕУ као политичког актера и уједно као заједнице која дели исти систем вредности – закључује SWP у анализи.