Прочитај ми чланак

УПЛАШИЛИ СЕ НАРОДА Немачка одлаже увођење обавезне вакцине против Ковид-19

0

Иако је најавио обавезну вакцину против ковид-19 од марта 2022, наследник Ангеле Меркел се уплашио масовних протеста народа, који се одржавају широм Немачке.

Канцелар Олаф Шолц је за сада одложио своју одлуку о обавезној (присилних) вакцинацији, а режимски медији тврде да је то неизводљиво због великог отпора народа.

Још у новембру, чим је ступио на место канцелара, Шолц је најавио обавезну вакцинацију целокупног становништва Немачке најкасније до фебруара-марта 2022. гофине.

Сада ту противуставну одлуку пролонгира до јуна, а вероватно је ни тада неће реализовати, пишу немачки медији.

Режимски медији тврде да одлагање ове одлуке није знак слабости Олафове владе ни страх од народа, већ су разлози „бирократски“, али нису навели шта се под тим подразумева.

Очекује се да ће се о том питању расправљати у Бундестагу најкасније крајем јануара – а због празника који су заказани за већи део фебруара, гласање вероватно неће бити усвојено до краја марта.

Нацрт би потом отишао у Горњи дом – Бундесрат – који га вероватно неће одобрити до априла, што значи да закон не може не би ни могао да ступи на снагу пре маја-јуна, осим ако се не сазову посебне парламентарне седнице, пишу немачки медији.

Посланик Дирк Вајс, креатор овог закона и члан Шолцове Социјалдемократске партије (СПД) каже да нема потребе да се жури.

Он је за Тагешпигел рекао да је закон замишљен као „мера предострожности за надолазећу јесен и зиму”?!

Осим тога, против закона ће бити партија ФДП – млађи члан владајуће коалиције, која је почела да га отворено критикује.

Здравствени стручњак ФДП-а Ендру Улман рекао је за новинску агенцију да да ће, чим се Ковид-19 прилагоди људској популацији у мери у којој ће изазвати само благе симптоме, свака “дебата о обавезној вакцинацији постати сувишна”.

Према Уллману, Немачка би евентуално могла да следи пример Италије, где је обавезна вакцинација уведена само за особе старије од 50 година.

Бундестаг је до сада увео обавезну вакцинацију за медицинаре и особље старачких домова.

Немачка није успела да испуни Шолцов циљ да се најмање 80% људи вакцинише најмање једном дозом до 7. јануара.

Према званичним владиним подацима, скоро 72% становништва је потпуно вакцинисано, а преко 42% примило је бустер вакцину  док су упркос томе бројеви оболелих од КОВИД-а рекордни, тачније превазишле су све бројке из претходних таласа.