Прочитај ми чланак

Украјина у пламену: Километарски ватрени стубови у Кијеву и Одеси…

0

Километарски стубови ватре у Кијеву и Одеси: Масовни напади на кључне инфраструктурне тачке Украјине као одмазда Русије за украјинске нападе западним далекометним ракетама.

Руске оружане снаге извеле су једну од најмасовнијих и најинтензивнијих серија напада на територију Украјине, која траје већ више од четири сата. Циљеви су били стратешки војни и енергетски објекти широм земље, укључујући Кијев, Одесу, Лвов, Харков и многе друге градове.

Употребљено је на десетине балистичких и крстарећих ракета попут „Калибра“, „Кинжала“, „Искандера“ и Х-101, док су напади потпомогнути с готово 200 дронова камиказа.

Према доступним информацијама, напад је започео током ноћи када је према украјинским изворима регистровано чак 150 беспилотних летелица које су погађале циљеве у кључним регијама.

Један од најозбиљнијих удара догодио се у центру Кијева, где су погођени војни објекти и место обуке украјинских пилота.

Погођени су и бројни складишни капацитети, укључујући складишта ракета дугог домета у Одеси, што је резултирало детонацијама које су изазвале километарске стубове ватре.

Стратешки бомбардери Ту-95МС лансирали су између 30 и 40 крстарећих ракета Х-101, док су ловци МиГ-31К лансирали „Кинжале“, прецизне хиперсоничне пројектиле способне за уништавање најзаштићенијих циљева. Флота у Црном мору додала је свој допринос испаљивањем „Калибра“ ка циљевима у Одеси и другим деловима земље.

На листи погођених области нашле су се Хмелницки, Каменецко-Подољски, Староконстантинов, Теропољ, Черкаси, Кијев, Виничка област, Лвов и Иванофранковска област.

Посебно се истиче Бурштинска термоелектрана која је, заједно са околним инфраструктурним објектима, доживела велике штете. Половина становништва Терополске области остала је без електричне енергије.

У Лвовској области, погођен је гасни хаб у Стрију, један од највећих у Европи, који је имао кључну улогу у снабдевању Украјине и Европске уније. Напади на западну Украјину усмерени су и на друге кључне енергетске објекте, чиме се додатно отежава могућност преусмеравања електричне енергије из Европе према Украјини.

Напади на Одесу и њену околину били су изузетно интензивни. Поред војних циљева, гађани су и складишта муниције у близини села Устато-Авангард. Експлозије су биле толико снажне да су изазвале подрхтавање тла и оштетиле цивилне објекте у околини. Према извештајима са терена, многе области остале су без струје, док је ПВО систем Украјине претрпео значајне губитке.

У индустријској зони Иванофранковска напади су изазвали велике пожаре, а погођена је и термоелектрана у Бурштину, што је додатно нарушило стабилност украјинског енергетског сектора.

Извиђачки батаљони (разветбати) и дронови камиказе одиграли су кључну улогу у детекцији и неутрализацији украјинских војних капацитета. Систематски су нападнути аеродроми у Староконстантинову, Кијеву и Одеси, где су уништени авиони способни за ношење пројектила Сторм Схадоw. Детонације су биле толико интензивне да су локални становници пријављивали подрхтавања тла на великим удаљеностима.

Руска стратегија очигледно је усмерена на неутрализацију украјинских могућности за офанзивне операције. То укључује уништавање кључних капацитета, као што су складишта оружја, војни аеродроми и фабрике за производњу дронова.

Пољска, која се налази у близини погођених регија, подигла је своју авијацију у стању приправности. Овај потез јасно показује озбиљност ситуације и потенцијалну ескалацију конфликта.

На украјинским друштвеним мрежама појавиле су се информације о значајним губицима унутар командне структуре украјинских снага. У Стрију су, према наводима, погођени објекти повезани са војском, укључујући железничку инфраструктуру, што је изазвало додатне логистичке проблеме за украјинску страну.

Масовни напади указују на промену динамике сукоба. Са употребом хиперсоничног и високопрецизног оружја, руска страна показује способност неутрализације кључних украјинских капацитета.

Ови напади додатно урушавају украјинску енергетску и војну инфраструктуру, што може имати дугорочне последице на могућности отпора украјинских снага.

Остаје да се види како ће украјинске власти и њихови западни савезници реаговати на овакву ескалацију. Једно је сигурно: интензитет ових напада показује да се сукоб улази у нову, још озбиљнију фазу.