Прочитај ми чланак

Украјина против Јемена – Контраст у медијском извештавању

0

У главном медијском извештавању о руској војној интервенцији у Украјини, која траје више од месец дана, много је пажње посвећено деловању "украјинског отпора".

Слично извештавању о „сиријским побуњеницима“ пре десет година, у медијима је насликана романтична слика „украјинских бораца за слободу“ који се храбро боре против војно супериорнијег руског непријатеља, а украјински председник Володимир Зеленски приказан је као супер херој због позива на зону забране летења изнад Украјине, која би несумњиво изазвала нуклеарни рат.

Ово холивудско ПР представљање украјинске војске од стране корпоративних медија – укључујући злогласни неонацистички батаљон Азов – такође има велику сличност са споменутим „сиријским побуњеницима“ јер наглашава укљученост ЦИА-е у позадини свих прича.

Наиме, ЦИА-ина обука украјинског војног особља за герилски рат против Русије изнета је у недавном извештају западних корпоративних медија, сугеришући да постоји план да се Москва увуче у војну каљугу у Украјини – другој највећој земљи у Европи – у стилу рата у Ираку .

Таква тактика већ се користила против Кремља у прошлости, када је тадашњи амерички председник Џими Картер 1979. покренуо операцију Циклон, програм ЦИА-е који је предвиђао наоружавање, финансирање и обуку вехабијских побуњеника, такозваних муџахедина, који су потом заратили против владе Демократске Републике Авганистан, савезнице СССР-а након што је претходно Кабул наклоњен Западу дошао под совјетски утицај након револуције 1978. године.

Међутим, ова романтична слика „украјинских бораца за слободу“ корпоративних медија у потпуној је супротности с њиховим извештавањем о Ансару Алаху (Божији помоћници), познатијем као Хути, који тренутно воде оружану кампању отпора против Седмогодишњег рата и блокаде Саудијске Арабије савезнице Запада против суседног Јемена, што доводи до масовне глади у већ осиромашеној земљи на Арапском полуострву.

То је постало јасно пре неколико дана када су јеменске снаге покренуле ваздушне нападе на кључну рафинерију нафте у саудијском граду Једаху. За разлику од извештавања о Украјини и Русији, у западним медијима није било чланака који би славили акције јеменског отпора против силе Ријада коју подупире Запад.

Да бисмо разумели овај супротстављени корпоративни медијски приступ Јемену и Украјини, треба поближе погледати већи геополитички и историјски контекст односа Запада с обе земље.

Године 1979., исте године када је совјетска интервенција у Авганистану, антизападни и антиционистички ајатолах (највећи чин верског вође код исламских шиита) Хомеини дошао је на власт с Исламском револуцијом у Ирану, након што је Мухамед Реза Пахлави (последњи ирански шах), који је био у савезу са САД-ом и Британијом, свргнут. Сам шах дошао је на власт 1953. након операције Ајаx, операције промене режима коју су организовале МИ6 и ЦИА као одговор на одлуку тадашњег премијера Мохамеда Мосадика да национализује велике иранске резерве нафте.

Како би поништиле утицај Хомеинијеве новоосноване антиимперијалистичке државе и одржале хегемонију на Блиском истоку, Сједињене Државе следиле су стратегију коришћења Саудијске Арабије – одвојене од Исламске Републике Персијским заливом – против Ирана.

Ту долази до изражаја медијско извештавање о сукобу у Јемену, јер је Техеран већ дуго оптужен за потпору Хутијима, чије је заузимање главног града Сана’а у марту 2015. довело до тога да је Ријад покренуо своју тренутну кампању – с бомбама које су испоручили САД и Британија – како би вратио на власт свог фаворизираног председничког кандидата Абдрабуха Мансура Хадија.

Будући да су циљеви Ансара Алаха стога у супротности с циљевима америчко-НАТО хегемоније, то објашњава зашто се Хутијима западни медији не приписују херојски изрази попут „јеменског отпора“ или „борца за слободу“, за разлику од њиховог извештавања о Оружаним снагама Украјине – које запад подржава од еуромајданске револуције у боји 2014. године – и њиховом накнадном рату против одцепљених република Доњецка и Луганска, ситуација која је ескалирала до те мере да је нуклеарни рат сада постао једна од могућности.