Прочитај ми чланак

УКРАЈИНА ОСТАЈЕ БЕЗ МОРА? Почела припрема за заузимање Николајева и Одесе

0

Руска армија је јуче ујутру серијском ракетном паљбом гађала објекте војне инфраструктуре у украјинском лучком граду Николајеву на Црном мору. Градоначелник Николајева Александар Сенкејевич потврдио је десетак моћних експлозија у том граду који је у совјетско време био познат по великом бродоградилишту.

РУСКА армија је јуче ујутру серијском ракетном паљбом гађала објекте војне инфраструктуре у украјинском лучком граду Николајеву на Црном мору. Градоначелник Николајева Александар Сенкејевич потврдио је десетак моћних експлозија у том граду који је у совјетско време био познат по великом бродоградилишту.

Руси су овај пут гађали зграде Универзитета бродоградње и студентске домове у којима су сада смештени украјински војници из националне гарде, територијална одбрана и страни плаћеници. Украјинци не саопштавају о војним жртвама, па ни сада није речено колико је људи погинуло и рањено.

Московски војни аналитичари тврде да ће после ослобођења свих градова у Донбасу руска војска потпомогнута јединицама Доњецке и Луганске народне републике кренути на заузимање два најважнија града на украјинској црноморској обали, а то су Одеса и Николајев. У Министарству одбране Русије тврде да су се украјински националисти сместили у болнице и школе у Одеској области. До рата је украјинска обала била од ушћа Дунава до Керченског мореуза. Дужина украјинске морске области износила је 1.756 километара. Али, после 2014. године, када је Украјина изгубила Крим, њена обала се смањила на 1.006 километара. Тај део црноморске обале је доста плитак. Најдубље море је у Каркинитском заливу. Украјина је дефинитивно изгубила Азовско море које је и тако било „унутрашње“, јер после референдума на Криму, улаз у Азовско море контролишу Руси.


Град Николајев који сада ракетирају Руси је административни центар истоимене области. Један је од већих индустријских и економских центара јужне Украјине. Град се у совјетско време ширио у складу са развојем тамошњег бродоградилишта. До рата је Николајев имао 477.911 становника.Истовремено док у Кијеву данима понављају како припремају велику августовску контраофанзиву која ће ослободити целу црноморску обалу, руска војска се спрема за освајање три изузетно важна града – Одесе, Николајева и у унутрашњости Украјине, Харкова.Московски војни аналитичар Александар Артамонов каже да ће дефинитивна победа доћи кад после Донбаса руска војска уђе и у Одесу.

– Питање је дана и недеља када ће Славјанск и Краматорск бити у нашим рукама. Хоће ли се пре или касније повући украјинска војска зависи од тога намеравају ли у војном руководству у Кијеву да сачувају животе војника. Кад падну та два града лакше ће се освојити Харков – каже Артамонов.

Град Краматорск је за обе зараћене стране важан јер је из њега украјинско војно руководство командовало одбраном Донбаса. Тај град је добро утврђен, зато ће га руска артиљерија гађати све време да би направила пролаз својим моторизованим јединицама.

Амерички војни аналитичари истичу да је за Украјину много важније да сачува Одесу него територије у Донбасу. Због тога ће се један број најискуснијих украјинских јединица пребацити у Одеску област. Руски обавештајци тврде да Украјинци гомилају своју артиљерију код Одесе.

Ако Украјина изгуби Одесу, она неће имати више важну морску луку и неће моћи да јој стижу бродови из западних земаља.

Искусни руски официри кажу да је Одесу врло тешко заузети десантом са мора, па се зато она мора опколити са копна. Пре коначног напада на Одесу морао би да се заузме град Николајев. Управо због тога што је Николајев знатно мањи град и за разлику од Одесе нема толики број зграда историјске вредности, њега је лакше и освојити.

Одеса је милионски град, до рата је имала милион становника и ако у њему буду уличне борбе биће сигурно велики број погинулих не само војника него и цивила. У Москви војни експерти кажу да се Одеса мора посваку цену освојити како у њену луку западни бродови не би довозили оружје и другу помоћ украјинској војсци. Падом Одесе Украјина би могла да добија помоћ само преко Пољске.Губитком Крима Одеса је постала и главни центар украјинске црноморске флоте.После Одесе остаје још Змијско острво, које су Руси напустили јер нису хтели да им безразложно гину војници. Острво се лако може гађати са копна и мора. После повратка украјинских војника који су донели своју заставу, Руси су их ракетирали и један број их је погинуо док су други побегли чамцима.

Последњих дана украјински медији су много писали и хвалили од САД добијене „Хајмарсе“. Заменик председника Руске академије ракетних и артиљеријских наука Константин Сивков кажеда никакво „чудо-оружје“ Украјинци нису добили.

– „Хајмарсима“ и западном оружју се непотребно придаје велики значај у медијима. То су артиљеријски системи који се ничим посебним не одликују. Америчке хаубице М-777 су по својим карактеристикама исте као руска „Мста-б“. Једина предност америчких хаубица је што су лакше од руских – каже Сивков. – Али руска хаубица може да испали 30 до 40 пројектила, а америчка 10 до 12, а затим се мора охладити.

„Хајмарси“ имају домет 270 километара, али како каже Сивков, они гађају тактичком ракетом. Њих треба упоређивати са руским „Искандером“, који сада има домет око 500 километара, а тачност погађања је у радијусу од пет до десет метара.