Прочитај ми чланак

Украјина неће скоро у ЕУ: Самит у Кијеву покушај да Зеленски лакше прогута то

0

Украјина неће скоро ући у Европску унију, поручили бриселски званичници

Лидери Европске уније састаће се данас у Кијеву са украјинским председником Владимиром Зеленским у покушају да скршене наде за брзо чланство Украјине у ЕУ „засладе“ новим пакетом санкција Русији.

Делегација ЕУ на челу са председавајућом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен допутовала је јуче возом у Кијев како би и симболично показали своју подршку Украјини уочи годишњице од почетка руске специјалне војне операције. 

Делегације су већ одржале састанке, а Фон дер Лајен и председник Европског савета Шарл Мишел наставиће данас разговоре са Зеленским.

Зеленски је затражио од ЕУ да додатно казни Русију, али нове санкције које блок припрема за годишњицу неће испунити захтеве његове владе, процењује Ројтерс.

„Постигли смо веома важно међусобно разумевање“, рекао је Зеленски о разговорима у четвртак. „Да само заједно – снажна Украјина и јака Европска унија – можемо да одбранимо живот који ценимо и да кроз нашу даљу интеграцију обезбедимо енергију и мотивацију за наш народ да се бори без обзира на препреке и претње“, додао је он.

Док ЕУ подржава Украјину и тамошње демократске и економске реформе, одбија да понуди брзи пут до чланства док је Украјина у сукобу, подсећа Ројтерс.

Званичници ЕУ су навели више услова за улазак, од политичке и економске стабилности до усвајања различитих закона ЕУ. Процес ће вероватно трајати годинама.

„Неки ће можда желети да спекулишу о крају утакмице, али једноставна истина је да још нисмо стигли до тога“, рекао је званичник ЕУ.

Последња земља која је приступила ЕУ била је Хрватска 2013. године, деценију након формалног подношења захтева. Суседу Украјине, Пољској, требало је 20 година до придруживања 2004. године.

Украјина је поднела захтев за придруживање убрзо након почетка руске специјалне операције и у јуну је добила формални статус кандидата од ЕУ.

Званичници ЕУ и Украјине у Кијеву су разговарали о додатним испорукама оружја и новца за Украјину, као и већи приступ украјинских производа на тржишту ЕУ, што би помогло Кијеву да покрије енергетске потребе. Званичници ЕУ рекли су да је било речи и о додатним санкцијама Русији и кривичном гоњењу њеног руководства због сукоба, пренела је агенција Ројтерс.

ЕУ је, наводно, затражила више антикорупцијских мера од Украјине, за коју се сматра да има ендемску државну корупцију. Бриселски званичници поручили су украјинским колегама да ће морати да „изграде кредибилне резултате“.