Прочитај ми чланак

Украјина иде на опцију тоталног рата са Русијом – Кијев добио оружје за напад…

0

У Кијеву је, након напада дроновима на војне аеродроме у Саратовској, Рјазањској и Курској области, признато да ће украјинске оружане снаге моћи да достигну „било који циљ“ на руској територији, укључујући и Сибир.

Украјински војни саветник, који је желео да остане анониман, рекао је за „Фајненшел тајмс“ да су дронове који су напали руске базе, заједнички креирали јавни и приватни сектор Украјине. Кијев није јавно преузео одговорност за нападе.

Foto: Youtube

У Украјини су, након удара на руске војне аеродроме, најавили могућност напада на друге објекте у Русији, укључујући и Сибир, пише британска публикација, позивајући се на „неименованог саветника украјинских власти за питања одбране“. Аеродром у Курској области је гранатиран 6. децембра, друга два – 5. децембра.

„Немамо ограничења на даљину, и ускоро ћемо моћи да постигнемо све циљеве на територији Русије, укључујући и Сибир“, рекао је украјински званичник под условом да остане анониман.

Лист тврди да је својим нападима Кијев показао, да може да изведе ударе дугог домета без западног оружја, користећи дронове сопствене производње.

„У Украјини знамо колико је тешко бранити се од таквих ваздушних напада. Ни Русија ускоро неће имати безбедне зоне“, рекао је неименовани украјински саветник.

Према његовом мишљењу, напади дроновима неће помоћи Украјини да победи у сукобу, али могу утицати на „операције утицаја“ Кијева у Русији, које „Запад не жели да подржи“.

Украјинска влада није јавно преузела одговорност за нападе на војне аеродроме.

Публикација, позивајући се на војне аналитичаре, пише, да би један од дугорочних резултата напада могао да буде расипање њених војних снага од стране Русије унутар земље, што ће помоћи у њиховој заштити, али отежати операције.

„Ови напади… ће сигурно учинити Русе мање самопоузданим… Мораће да размисле о томе како да дистрибуирају војну опрему и обезбеде њену безбедност“, рекао је анонимни представник Министарства одбране једне од западних земаља.

Украјински саветник којег цитира „ФТ“, приметио је да су у питању дронови који нису ни модели Укроборонпрома, нити модификовани совјетски дронови.

Према његовим речима, беспилотне летелице су заједничка иницијатива државе и приватног сектора, а Украјина може „често“ да производи нове такве дронове.

Како је писао Комерсант, беспилотне летелице су биле модернизоване верзије совјетског беспилотног извиђачког авиона Ту-141, пуштеног још 1970-их.

Публикација наводи и речи украјинског инжењера који је наводно умешан у стварање дронова за украјинске трупе.

Према његовим речима, беспилотне летелице које се користе за напад на руске војне аеродроме, могле би да лете брзином блиском брзини звука, и омогућиле би преношење више од 50 кг експлозива.

„У суштини, то ће бити јефтина крстарећа ракета“, рекао је он и напоменуо, да је потребно време да се таква опрема произведе од нуле и попуни залихе.

Раније је високи украјински званичник потврдио за „Вашингтон Пост“, да Кијев стоји иза напада на аеродроме у Русији.

„То су биле украјинске беспилотне летелице – веома успешне, веома ефикасне“, рекао је извор.

Он, међутим, није изнео никакве детаље о томе шта се догодило.

Раније су украјински дронови напали војне аеродроме у Рјазањској, Саратовској и Курској области. На аеродромима „Дјагилево“ у Рјазанској области и „Енгелс“ у Саратовској области, који се налазе од границе са Украјином на удаљености од око 500, односно 750 км, базира се руска стратешка авијација.

На аеродрому Дјагилево у експлозији цистерне за гориво погинула су три војника. Гувернер Саратовске области Роман Бусаргин, рекао је, да у стамбеним насељима града није било ванредних ситуација, и да нема разлога за забринутост, а објекти цивилне инфраструктуре су нетакнути.

Министарство одбране Руске Федерације саопштило је, да су украјинске беспилотне летелице оборене, а олупина дронова благо је оштетила омотач трупа два авиона.

Резервоар нафте запалио се у региону Курск, након напада беспилотним летелицама. Жути ниво терористичке узбуне је продужен у региону. Пожар на аеродрому Курск угашен је дан касније, и нема повређених, рекао је гувернер Курске области Роман Старовојт.

Након почетка руске војне операције у Украјини, више пута су гранатирани погранични региони Руске Федерације. Нападе су пријавиле власти Белгородске, Брјанске и Курске области.

Војни аналитичари међутим сматрају да је удар дроновима из Украјине само мотив више Москви да појача темпо рата и уведе оружје од којих се и Запад плаши. Аналитичари сматрају да је овај удар изведен уз помоћ западних војски, и да се неће добро завршити ни за Украјину ни за Запад.