Прочитај ми чланак

УДРУЖИЛЕ СЕ: Марија, Вероника и Светлана руше Лукашенка

0

Пет недеља је прошло од председничких избора у Белорусији на којима је председник Александар Лукашенко прогласио још једну победу. Три жене удружиле су се у покушају да га у томе спрече.

У данима који су уследили након што је Лукашенко, кога често називају последњим диктатором Европе, освојио 80,23 пото гласова, стотине хиљада људи изашло је на улице Белорусије протестујући због, како наводе, крађе гласова, намештања избора.

Лукашенко је жестоко одговорио на демонстрације, а три жене, најистакнутија лица протеста нестале су или побегле из Белорусије.

Белоруски званичници саопштили су данас да је опозиционарка Марија Колесникова ухапшена на граници са Украјином.

„Нестанак кандидата без сваке сумње демонстрира сву бруталност овог режима и колико је важно да међународна заједница не изгуби интересовање у срамне догађаје који су уследили после избора“, рекао је ЦНН-у Том Тагендат, председавајучи Комитет британског министарства спољних послова.

Колесникова се удружила са колегиницама-кандидаткињама Светланом Тихановском и Вероником Цепкало у покушају да победе Лукашенка на изборима, након што је неколико опозиционих кандидата завршило у затвору или им је забрањено да се кандидују.

Тихановска и Цепкало су одмах после избора напустиле Белорусију, док је Колесникова остала и наставила да се бори.

Лукашенко „мора да прихвати да га белоруски народ не воли и да не желе да и даље буде председник Белорусије“, рекла је Колесникова у интервјуу датом средином августа.

Како су се ове три жене нашле?

Тихановска је у предизборну трку ушла када је њеном супругу, блогеру Сергеју Тихановском забрањено да се кандидује.

После хапшења Тихановског и привођења још двојице Лукашенкових противника – бившег директора Белгазпромбанка Виктора Бабарика и бившег белоруског амбасадора у САД-у Валерија Цепкала, Тихановска, иначе бивша учитељица и преводилац, је почела да сарађује са Маријом Колесниковом – професионалном флаутисткињом и шефицом Бабарикове кампање и Вероником Цепкалом, руководиоцем пословног развоја у Мајкрософту.

Убрзо су десетине хиљада људи долазиле на њихове скупове, а медији су их од миља прозвали “Чарлијеви анђели” због симбола које су прихватиле као заштитни знак – подигнута два прста у знак победе, стиснута шака и срце.

Марија Колесникова

Колесникова је нестала у центру Минска у понедељак. Двојица њених колега из Координационог центра, главне опозиционе групе, нестала су са њом.

Њене колеге су прешле у Украјину јутрос али не и Колесникова. Она је, како су навели белоруски званичници, избачена на ничијој земљи и белоруске снаге су је привеле.

Огласила се и Тихановска која је рекла да Лукашенко прогони, отима и малтретира чланове Координационог тела.

„То ме много брине јер у овом тренутку и даље не знамо где је Марија Колесникова“, рекла је она.

Светлана Тихановска

Тихановска, главни опозициони кандидат, напустила је земљу неколико дана после избора, у тренутку жестоких сукоба полиције и демонстраната.

Тренутно се налази у суседној Литванији са својом децом одакле прати дешавања у Белорусији.

Више пута је јавно критиковала резултате избора, захтевајући од Централне изборне комисије да поново преброји гласове, након што је саопштено да је освојила свега 9,9 одсто гласова.

„Не признајемо изборне резултате“, рекла је она. „Видели смо праве протоколе. Позивамо све оне који верују да им је глас украден да не остану неми“, рекла је Тихановска.

Вероника Цепкало

Цепкало, која је била саветница Тихановске, побегла је у Москву још пре избора, страхујући за своју безбедност. Њен супруг је страхујући за своју безбедност такође побегао у Русију са децом.

Породица сада живи у Пољској, а Цепкало је средином августа рекла Ројтерсу да је „једини легитимни председник Светлана Тихановска“, а да је главни циљ опозиције у овом тренутку да Лукашенко оде.

Она је рекла и да би волела да може да се врати у Белорусију, али да су шансе да она и њен супруг буду ухапшене „веома, веома високе“.

У међувремену, огласио се и Лукашенко који је признао да је „можда предуго“ седео у фотељи председника државе.

„Да, можда сам се мало заседео. Можда ме не виде само на телевизији, већ и у пегли и чајнику. Да. Али заиста, само ја сада могу да заштитим Белорусију“, рекао је он.