Прочитај ми чланак

У разорном земљотресу на Хаитију погинуле најмање 304 особе

0

Најмање 304 особе су погинуле, а 1.800 су повређене у земљотресу магнитуде 7,2 степена према Рихтеру који је у суботу погодио југозападни део Хаитија, саопштиле су власти додавши да је потрес уништио бројне куће, школе, хотеле и цркве.

Епицентар земљотреса био је осам километара од града Пети-Тру-д-Нип, што је на удаљености од 150 километара од главног града те карипске острвске државе Порт-о-Приенса, известила је америчка Геолошка служба.

Потрес се догодио на дубини од 10 километара у суботу око 8.30 сати по локалном времену, осетио се на Куби и Јамајци, а након њега је уследио низ накнадних подрхтавања тла.

Хаићанска цивилна заштита саопштила је да се број жртава потреса попео на 304 умрле особе и најмање 1.800 повређених. У акцијама спасавања хитних служби и становништва, многи су извучени из рушевина, али за многима се још трага.

У потресу је уништено најмање 949 кућа, седам цркава, два хотела и три школе, а оштећено је више од 700 кућа, седам школа, три болничка центра и затвор, међутим, веће штете нису забележене у поморској луци, аеродрому и на телекомуникационој инфраструктури.

Премијер Аријел Анри рекао је да је земљотрес у неким деловима земље узроковао “велику штету“ и прогласио једномесечно ванредно стање.

Америчка Геолошка служба известила је да је велика количина популације у ризику од клизишта. Према извештају хаићанске цивилне заштите, клизиште је блокирало ауто-пу између Ле Кеја и града Џереми. Спасавање и санацију од потреса могло би отежати могуће олујно невреме, јер је према прогнози вероватно да ће Хаитијем проћи тропска олуја Грејс, која би почетком следеће недеље могла донети јаку кишу и ветар.

Најсиромашнија држава у Америци још се с нелагодом присећа земљотреса који се догодио 12. јануара 2010. Разоран потрес опустошио је главни град и неколико покрајинских градова, а погинуло је више од 200.000 становника. Суботњи земљотрес земљу је погодио само месец дана након убиства хаићанског председника Џовела Моисеа, што је продубило политичка превирања у земљи.

Амерички председник Џо Бајден одобрио је непосредан одговор САД-а, а координаторком акције именовао је Саманту Пауер из америчке Агенције за међународни развој. Председник Мексика Мануел Лопез Обрадор такође је најавио да је влади наложио припрему за помоћ Хаитију.