Прочитај ми чланак

У питању је „рат“ иза рата?

0

Како одмиче сукоб између Азербејџана и Јерменије, у области Нагорно Карабах, све више постаје јасно да се иза свега крије сукоб на релацији Русија - Турска.

Подсетимо, Русија има одбрамбени савез с Јерменијом, а Труска подржава своју етничку заједницу у Азербејџану, пише Ројтерс. У региону Нагорно-Карабаха, који се налати у Азербејџану већина становништва су заправо Јермени.

Foto: Printscreen

Интензивни оружани сукоби између азербејџанских и јерменских снага настављени су и током ноћи у планинској области Нагорно Карабах.

За сада нико не може рећи са сигурношћу ко је први почео у последњем сукобу две државе око спорног региона, јер на том тлу заправо тиња сукоб већ више деценија. Такође, нико неће јавно рећи да се иза свега крије „рат“ два лидера, оног турског и оног руског.

Али, полако постаје очигледно да, ако сукоб ескалира, то ће Турску и Русију ставити у веома озбиљну позицију, а самим тим и остатак света.

Азербејџан тврди да је нападнут и у разговорима председника те земље са светским лидерима истиче се да су њихови напади тешком артиљеријом заправо контраофанзива, односно да је Јереван тај који је започео најновији рат и да се управо Јерменија мора упитати како ће се све ово сада окончати.

С друге стране, јерменски премијер Никол Пашињан тврди да иза свега стоји Турска. Како су пренеле агенције, он је имао телефонске разговоре са генералним секретаром УН АНтонијом Гутерешом, као и са немачком канцеларком Ангелом Меркел.

Наводно је разговор са Гутерешом иницирао сам први човек УН, бар тако тврди јерменска влада. „Никол Пашињан је подвукао да за разлику од ескалације протеклих година, садашњу карактерише врло активна и пристрасна позиција Турске и њено директно дестабилизујуће присуство у акцијама Азербејџана“, наводи се у саопштењу, преноси Тасс.

Шеф УН је разговарао и са азербејџанским председником Илхамом Алијевим, позивајући на тренутни прекид ватре у Нагорно-Карабаху.

Портпарол генералног секретара УН Стефан Дижарик извјавио је да та организација не може самостално да верификује истинитост ове тврдње да се Турска меша у сукоб око Нагорно-Карабаха и позива да одобри приступ посматрачкој мисији ОЕБС-а зони сукоба.

Међутим, Пашињан је разговарао и са немачком канцеларком Ангелом Меркел коју је позвао „обузда агресивну политику Турске“ у региону.

Турска је одмах стала на страну Азербејџана, а у прилог томе иде објава Ердогана на друштвеним мрежама да Тусрка, као и увек свим расположивим средствима подржава азербејџанску браћу и сестре. Ердоган је оптужио Јерменију да доводи регион у опасност. Такође, рекао је и да је кончно дошло време за ослобађање Азербејџана од окупације.

С друге стране, Путин је на страни Јерменије. Путин је разговарао с лидером Јерменије, а како су пренеле агенције, а став руског председника је да се сукоби морају оконшћати. Ипак, став Русије је да се Јерменија мора браниоти.

Баку је 27. септембра саопштио да је Јерменија гранатирала положаје азербејџанске војске, а Јереван је пак тврдио да су азербејџанске оружане снаге кренуле у офанзиву према Нагорно-Карабаху, гранатирајући регионална насеља, укључујући и главни град Степанакерт. Обе стране пријавиле су жртве, укључујући цивилне жртве. И Јерменија и Азербејџан прогласили су ванредно стање и мобилизацију трупа.