• Почетна
  • СВЕТ
  • Турска објавила рат алкохолу, јогурт национално пиће
Прочитај ми чланак

Турска објавила рат алкохолу, јогурт национално пиће

0

noalcohol(Политика)

У опозицији оптужују владу премијера Тајипа Ердогана да свој исламистички програм спроводи корак по корак.

После пушења цигарета, владајућа Партија правде и развоја је покренула борбу против конзумирања домаћег жестоког пића раки(је), пива и вина. Премијер Тајип Ердоган, који је одраније познат као велики противник цигарета и алкохола, на себи својствен начин је иницирао ову кампању.

„Мој деда ми је од малих ногу говорио да је наше национално пиће ајран (јогурт), а не раки и пиво”, тим речима је најавио борбу против овог порока који у последње време пре свих угрожава младе.

У владајућој странци су по обичају здушно подржали идеју свог неприкосновеног првака и по хитном поступку усвојили закон у коме су предвиђене многе забране, иако су неке мере, под притиском произвођача и туристичких радника, делимично ублажене. Продаја алкохола се забрањује током ноћи: од 22 до 6 часова ујутро када се многи не одвајају од чаше.

Влада ће наставити да повећава порезе односно цене, ограничава се рекламирање алкохола, произвођачи ће убудуће морати на флаше и друга паковања да стављају етикете за видљивим упозорењем да је алкохол штетан по здравље. Уколико то не ураде неће моћи да се појаве на тржишту. Продаја пића ће бити забрањена у близини образовних институција и џамија, као и преко телефона, телевизије и интернета. У оквиру пропагандних кампања фирме неће моћи, као досад, да дају грађанима алкохолна пића као поклон.

На удару су се нашле и поједине популарне ТВ серије и други програми у којима се на екранима глумци не одвајају од чаше. То подстиче гледаоце да пију, поготово младе који су склони да имитирају своје идоле. Те изазовне сцене ће убудуће бити прекривене.

У новом закону су предвиђене ригорозне казне за оне који не буду поштовали усвојене параграфе: од 5.000 до 200.000 лира (један евро 2,3 лире).

Према статистици Турци не слове као народ који много пије: годишње у просеку око четири литра по становнику. Упућени кажу да те податке треба примити с резервом, јер многи то раде кријући пошто је алкохол у супротности са исламом.

„Наш циљ је да заштитимо друштво, пре свега младе који се од малих ногу олако одају пороцима – цигаретама и алкохолу. Уосталом, наша уставна обавеза је да водимо рачуна о здрављу грађана”, кажу у владајућој Партији правде и развоја.

У Турској је све политика, па и борба против алкохола. Као што се могло очекивати, секуларисти су закон дочекали „на нож”, као потврду да садашња влада има исламистички програм који корак по корак спроводи у живот. Она жели да нам пропише све: сада нам одређује шта треба да пијемо, сутра ће прописати шта треба да облачимо и, на крају, шта можемо да једемо.

„Нико не може да буде присиљен да пије, али ни да не пије. То је ствар личне одлуке. Ово није борба против штетних последица алкохола, већ је један од покушаја да се поново наметне друштво према исламистичком веровању и стилу живота”, каже функционер водеће опозиционе Републиканске народне партије Муса Џам.

У парламенту су се на удару посебно нашли посланици владајуће странке који су припремили закон. „Они се понашају као султан Мурат Четврти (1623–1640) који је народу забранио конзумирање алкохола, а у исто време је кријући пио”, кажу у опозицији.

У влади су енергично одбацили политичке оптужбе и кажу да ће бити неумољиви као и када су 2009. године забранили пушење на јавним местима. Захваљујући томе Турци више не пуше као Турци, као што се то доскора говорило. Потрошња цигарета је у међувремену смањена за 15 процената. Недавно се нашло на удару и пушење традиционалних лула (наргиле), пошто су стручњаци утврдили да и оне угрожавају околину.