Прочитај ми чланак

ТРКА У НАОРУЖАЊУ: Звецкање оружја на Далеком истоку

0

kineski vojnici d

Азијско-пацифички простор већ деценијама уназад скреће пажњу светске јавности својим економским и технолошким развојем, међутим, у протеклим месецима медији су све више истицали једну нову одлику овог региона. Та одлика је растући милитаризам.

Рапидни настанак мултиполарног света почетком 21. века, пробудио је древног источног гиганта, такозвано “централно царство“, односно Кину. Неприкосновена економска снага Кине, сада се све више претвара и у неприкосновену војну доминацију, барем у “свом дворишту“.

И заиста, у скорашњем обраћању америчкој јавности адмирал Семјуел Локлер, шеф америчке Пацифичке команде (PACOM), изјавио је да се “ера непобитне америчке контроле у пацифичким водама и ваздушном простору изнад њих управо завршава“. “Наша историјска доминација у којој је већина нас у овој соби уживала нестаје и ту нема дилеме“, додао је он обраћајући се руководству америчке морнарице на конференцији у Вирџинији и закључио да је “раст кинеске моћи кључни фактор који доводи у ризик америчко војно особље и пловила у азијско-пацифичкој регији“.

Ове речи нису само ствар чувеног америчког драматизовања светских збивања. Оне долазе као реакција на новонасталу трку у суперсоничном наоружању у којој је Кина успела да развије средство довољно брзо да може пробити било који амерички ракетни штит, али и као реакција на све учесталије вести о новим кинеским војним пројектима. Крајем децембра прошле године кинески медији су објавили да Кина ради на изградњи гигантског носача авиона на нуклеарни погон. Са својих 110 000 тона масе ово пловило ће бити веће од било ког америчког носача.

japanski aviond

Очекује се да ће носач авиона бити изграђен до 2020, а кинески медији отворено говоре да је циљ овог пројекта омогућити кинеској војсци капацитете за супротстављање америчкој морнарици. У најави је изградња још 4 мања носача авиона за кинеску морнарицу. Кина такође развија и далекометни стелт бомбардер, чиме се прикључила клубу који су до сада чиниле само САД и Русија. Уз све то, војном врху САД главобољу задаје и вечито непредвидива, али и све снажнија Северна Кореја која би лако могла да се претвори у окидач катастрофе на Истоку.

Суочене са убрзаним растом кинеске војне моћи са једне и економским проблемима са друге стране, САД су отпочеле формирање једне врсте “санитарног кордона“ према Кини. То подразумева интензвино наоружавање Америци партнерски настројених земаља у региону. Тако је само током ове недеље уследила права бујица вести које говоре о наоружавању земаља из азијско-пацифичке регије. Јапански медији су известили да је јапанско министарство одбране, суочено са све већом снагом кинеског ваздухопловства и тиме растућим безбедносним изазовима у Кинеском мору, донело одлуку о набавци 42 авиона типа Lockheed Martin F-35.

Првих 6 авиона из ове поруџбине би требало да стигну у Јапан почетком марта. Јапанско одбрамбено ваздухопловство тренутно је сачињено од 60 оперативних апарата типа F-4 Phantom II, око 200 авиона F-15J и око 90 авиона F-2 (иначе базираних на америчком F-16). Улога нових F-35 била би да у координацији са формацијама F-2 врше ударе по кинеским копненим снагама и морнарици, док би F-15J били задужени за борбу са кинеским ловцима. Јапан има амбицију да у будућности купи још 100 апарата типа F-35, као и да модернизује радаре на стотинак F-15J. Спомиње се и да би Јапан у сарадњи са неким од партнера у блиској будућности могао да отпочне развој сопственог борбеног авиона 5. генерације, вероватно базираног на технологији F-35.

Из Индонезије је стигла вест о уговореној куповини опреме за ПВО у вредности од преко 100 милиона фунти стерлинга са британским крилом мултинационалне компаније Талес. Уговор се односи на интегрисани пво систем “Forceshield“ који се састоји од ракетних и радарских система монтираних на Vamtac теренска возила шпанске производње. У складу са уговореним, Талес ће опремити 5 индонежанских батерија Starstreak ласерски вођеним пројектилима, ControlMaster200 радарима домета 250 километара, RapidRanger четвороструким лансерима и другом потребном опремом. Званичници компаније Талес истичу да се надају наставку сарадње са војском Индонезије.

Пројектил Starstreak, максималног домета од неких 7 километара, је иначе у свету најбржа ракета кратког домета за ПВО. Развија брзину од око 3.5 маха у другој фази лета, што значи да прелази километар у секунди. Ипак, Starstreak има и своје мане, као што су одсуство близинског упаљача (што значи да ракета мора директно да погоди мету да би постигла успех) и нишански систем подложан сметњама у условима задимљености или магле. Ово ласерски вођено оружје тренутно користе Велика Британија, Јужна Африка и Тајланд. Овај уговор је само једна од компоненти обимног процеса наоружавања Индонезије. Ова земља набавља Leopard 2 тенкове, самоходну артиљерију калибра 155 mm (француски Nexter CAESAR и јужнокорејски KH-179), вишецевне ракетне лансере бразилске производње типа ASTROS II, борбена возила, вођене противоклопне пројектиле компаније Saab и друго наоружање.

Милитаристички тренд присутан је чак и у маленом Сингапуру. Пентагон је током недеље објавио да је Сингапур донео одлуку о инвестирању 2.43 милијарде америчких долара за потребе модернизовања своје флоте од шездесетак авиона F-16. Пакет модернизације обухватаће следеће компоненте:

lansirane rakete

1) AESA (Active Electronically Scanned Array Radars) радаре
2) GPS уређаје типа LN-260
3) Пилотске кациге са нишанским дисплејем типа Joint Helmet Mounted Cueing Systems – JHMCS
4) Напредни систем за препознавање пријатеља и непријатеља типа APX-125
5) AIM-9X Block II пројектиле за обуку
6) TGM-65G пројектиле ради испитивања
7) GBU-50 вођене бомбе ради испитивања
8) GBU-38 JDAM ради испитивања
9) CBU-105 (D-4)/B касетне бомбе ради испитивања
10) AIS Interface Test Adapters софтвер
11) GBU-49 Enhanced Paveway бомбе ради испитивања
12) DSU-38 ласерске трагаче ради испитивања
13) GBU-12 Paveway II бомбе
14) Остала потребна опрема и резервни делови

Овим подухватом ће ратно ваздухопловство Сингапура знатно унапредити своје капацитете и борбену готовост. Пентагон додаје и да се овиме подиже поуздање у способности војске Сингапура, као значајног партнера САД у региону. Сингапур такође разматра куповину борбених авиона 5. генерације типа F-35, али је министар одбране Енг Хен изјавио да у том погледу “нема журбе јер је флота њихових F-16 и даље веома респектабилна сила у региону“.

Пред све већом војном снагом Кине, САД ће и на даље бити и више него заинтересоване за наоружавање својих партнера у склопу стратешког балансирања у азијско-пацифичком региону. Ипак, након две деценије америчког фокусирања на Блиски Исток и делимичног занемаривања промена до којих је дошло на Далеком Истоку, велико је питање хоће ли САД бити у стању да нађу ефикасну стратегију којом би поново избориле доминантну позицију. У сваком случају, једино је сигурно – “од Холивуда до Боливуда“ се сада звецка оружјем.

(За Србин.инфо: Борбени ефективи – Војислав Гавриловић)