Прочитај ми чланак

Трећина младих Немаца чезне за царем!

0
  • Пруски принц Георг Фридрих и принцеза Софи фон Изенбург

    Пруски принц Георг Фридрих и принцеза Софи фон Изенбург


    Пруски наследни принц, Георг Фридрих фон Хоенцолерн (Фридрих IV), родио се 1976. у Бремену. Бави се приватним послом, (руководи технолошком компанијом), резервни је мајор Бундесвера. Има и почасну обавезу: већ две године одговара за економију немачке армије и исплату зарада.

(Факти)
Анкета међународне социолошке службе YouGov показала је да постојећи модел управљања државом млади Немци сматрају неефикасним.

Њихове симпатије не задобијају неке модерне форме демократије већ оно што у читавој Европи полако, али сигурно губи своје позиције. Показало се да би отприлике једна трећина држављана старости до 25 година желела да се обнови монархија.

Наравно, таква расположења радују неке потомке последњег немачког кајзера Вилхелма, који се одрекао престола после пораза у Првом светском рату 1918. године.

– Као шеф државе председник није довољан. Оно што је потребно Немачкој јесте морално руковођење које људи не добијају, чак и не очекују од политичара, сматра пра-пра-унук императора, принц Филип Кирил Пруски.

Са њим се слаже руководилац канцеларије Руског императорског дома, Александар Закатов.

– Он је за московски лист Известија рекао да је реализација улоге председника Немачке по својим формама веома блиска улози монарха у уставним монархијама. Укидање изборности шефа државе и враћање тих овлашћења наследном монарху без суштинских измена садашњег политичког система Немачке створиће моћан друштвени и културни вектор у државном животу земље, улепшати њен политички систем и доприносити јачању патриотских осећања заснованих на поштовању сопствене историје.

 По речима Закатова, глава Немачког императорског дома, принц Луи-Фердинанд и његов унук и наследник, принц Прусије, Георг Фридрих, имају беспрекорну личну репутацију.

– Представничке и симболичне функције, које данас врши председник Немачке, биће много релевантније и кредибилније ако их буде обављао законити наследник велике династије – живи симбол континуитета епоха – уверен је Закатов.

Германиста Рудолф Колчанов сматра да заинтересованост немачке омладине за наслеђивање престола и аристократију има неколико разлога.

– То је модерно. Њихови британски вршњаци, а нарочито вршњакиње лудују за принцем Вилијамом и Харијем. Читава армија новинара специјализованих за информисање из краљевских породица просперира на Албиону, скандинавским земљама и суседној Холандији и Белгији. Не запоставља се ни индустрија моде која још увек производи одећу „а-ла леди Ди“.

Али, како сматра Колчанов, за савремену Немачку „то је несвојствено, брзо ће проћи“. Ради се о томе да ту нема непрекидне монархистичке традиције као у Енглеској. Последњи цар се одрекао од престола пре скоро сто година.

Он такође сматра да ће Немци, ипак,  озбиљно размишљати о могућем преношењу дужности шефа државе на наследника царске породице.

Председник Немачке сада је уистину протоколарна личност. Он нема довољно права ни утицаја, његову реч мало ко слуша. Можда је млада генерација Немачке осетила тај недостатак, посебно када у околностима јединствене Европе Немци рапидно губе свој идентитет и историјске корене.  

Тачно је да је за такву одлуку потребно много тога преуредити, на пример, Устав према којем председник Немачке може постати грађанин који има 40 година. Принц Прусије, наследник Дома Хоенцолерна, 10. јуна навршио је тек 37 година, тако да законодавци још имају времена – додао је Колчанов.

Пруски принц, Георг Фридрих фон Хоенцолерн (Фридрих IV), родио се 1976. у Бремену. Од септембра 1994. је глава дома Хоенцолерна. У августу 2011. оженио се принцезом Софијом фон Изенбург. Венчање је обављено у познатом дворцу Сан-суси у Потсдаму  и временски усклађено за 950. годишњицу оснивања Дома Хоенцолерна. Сада та породица одгаја два сина близанца.

Фридрих IV се бави приватним послом, (руководи технолошком компанијом), резервни је мајор Бундесвера. Пруски принц има и почасну обавезу: већ две године одговара за економију немачке армије и исплату зарада.