Прочитај ми чланак

Трампова моћ

0

Иако се Доналд Трамп суочава са претњом тужбамаа бивши председник и даље има превелик утицај на Републиканску странку.

За разлику од већине бивших председника који се држе подаље од средишта политичке пажње политичког средишта пажње, Трамп и даље одржава скупове, нападајући председника Џоа Бајдена и појачавајући оно што његови критичари називају „великом лажи“ – тврдњом да је Бајден покрао изборе 2020. године.

AP foto

„Победили смо на изборима два пута“, рефрен је који Трумп често понавља на својим скуповима и догађајима.

Иако Галупова анкета показује да 62 одсто Американаца није одобравало Трампа у последњих месец дана док је био на функцији, његова основна база подршке остала је углавном нетакнута. Ова чврста републиканска база даје му моћ унутар странке, рекао је Томас Шварц, који предаје политику на Универзитету Вандербилт.

Та моћ се у пуној мери показала када се лидер републиканске мањине у Представничком дому Кевин Мекарти састао са Трампом у летовалишту бившег председника Бедминстер у Њу Џерсију. Састанак се догодио док је Мекарти разматрао које републиканце у Представничком дому треба именовати у специјални комитет задужен за истрагу напада Трампових присталица на амерички Капитол 6. јануара, када је пет особа погинуло, а 140 полицајаца повређено.

У мају су републикански сенатори блокирали закон о оснивању независне комисије која би истражила крваву опсаду. Само шест републиканаца гласало је с демократама за закон, што значи да је недостајало још 10 неопходних републиканских гласова.

У неформалној анкети на Конзервативној конференцији за политичку акцију (ЦПАЦ) у Тексасу прошле недеље, Трамп је био први избор за републиканску председничку номинацију 2024. године са подршком од 70 одсто присутних.

Трамп је први пут наговестио још једну председничку кандидатуру на скупу ЦПАЦ-а у фебруару, на Флориди.

Републикански председник ће се тријумфално вратити у Белу кућу. И питам се ко ће то бити?“ задиркивао је.

Подршка из Трампове базе можда није довољна за победу на изборима против демократског кандидата, али би могла да буде довољна да обезбеди републиканску номинацију, рекао је Шварц.

„И то је један од разлога зашто мислим да му републикански званичници приступају врло опрезно, а ви имате само неколико оних који су заиста спремни да му директно пркосе“, додао је.

Они који изневеравају бившег председника и тајкуна за некретнине често плаћају цену. У мају су републиканци у Представничком дому збацили Лиз Ченеј са лидерске позиције председавајуће Републиканском конференцијом Представничког дома након што се успротивила Трампу због неутемељене тврдње да је Бајден победио на изборима преваром.

„Не могу да нас вуку уназад врло опасне лажи бившег председника“, рекла је тада Чејни, конзервативка из Вајоминга и ћерка бившег потпредседника Дика Чејнија, након што је смењена.

Чејни је брзо замењена представницом Њујорка Елис Стефаник, Трамповом присталицом. Штефаник се захвалила Трампу пред новинарима и назвала га „критичним делом нашег републиканског тима“.

Трампове председничке амбиције могу се закомпликовати истрагом опсаде 6. јануара, коју су демократе окарактерисале као побуну.

Раније овог месеца, председавајући Представничким домом Нанци Пелоси именовала је Чејни да седи у одбору који ће истражити напад, укључујући и Трампову улогу у припреми насилног напада његових присталица на Капитол.

У књизи чије је објављивање најављено, „Могу сам да поправим: КАтастрофална последња година Доналда Трампа“ (И Алоне Цан Фиx Ит: Доналд Ј. Трумп’с Цатастропхиц Финал Иеар) новинара Вашингтон поста Филипа Рукера и Калор Леонинг, аутори пишу да је председавајући Здруженог генералштаба, генерал Марк Милеј био забринут да ће Трумп покушати да изврши пуч након пораза на изборима 2020.

Према књизи, Милеј је разговарао са својим заменицима и обећао да ће то зауставити. „Можда ће покушати“, али неће успети, рекао је. „Ово не можете без војске. Ово не можете без ЦИА и ФБИ. Ми смо момци са оружјем“.

Трамп је негирао оптужбе.

„Тако глупо! Жао ми је што вас обавештавам, али избори су мој облик ‘пуча’, а да сам хтео да извршим пуч, један од последњих људи са којима бих желео да то учиним је генерал Марк Милеј“, рекао је Трумп у изјави.

У јуну су власти Њујорка покренуле истрагу због утаје пореза, преваре и других илегалних послова против Трампове организације, холдинг компаније Трампових ентитета, укључујући хотеле, зграде и голф терене.

Државна тужитељка Њујорка Летиша Џејмс рекла је да њена канцеларија „активно истражује Трампову организацију у кривичном својству“, заједно са окружним државним тужиоцем на Менхетну Кирусом Венсом млађим, који води одвојену кривичну истрагу о Трамповој пословној пракси.

Раније овог месеца, дугогодишњи главни финансијски директор компаније Ален Вајселберг оптужен је за 15 кривичних дела, укључујући сплетке за превару, заверу и велику пљачку.

Трампов адвокат Алан Футерфас каже да су тужбе политички мотивисане.

„Мислим да у 244 године нисмо имали локалног тужиоца да иде против бившег председника Сједињених Држава или његових запослених или његове компаније“, рекао је Футерфас.