Прочитај ми чланак

Трамп у рату са БРИКС-ом: Ултиматум који може променити светску економију!

0

Портпарол Кремља Дмитриј Песков упозорио је да покушаји Вашингтона да примора друге земље на употребу америчког долара могу довести до убрзаног преласка на трговину у националним валутама.

Коментаришући претње новоизабраног председника САД Доналда Трампа да ће увести стопостотне царине земљама БРИКС-а уколико не одустану од плана о увођењу заједничке валуте, Песков је истакао да би такве мере могле имати супротан ефекат.

Тренд дедоларизације јача

„Употреба економске силе или притиска како би се земље приморале да користе долар вероватно ће додатно ојачати постојеће трендове преласка на националне валуте,“ изјавио је Песков.

Он је нагласио да дедоларизација није ограничена само на земље БРИКС-а, већ да све више држава широм света прелази на плаћања у сопственим валутама.

„Долар губи привлачност као резервна валута за те земље,“ додао је, оцењујући да је реч о процесу ерозије доминације америчког долара, који се убрзава под тренутним околностима.

Путин о приоритетима БРИКС-а

Председник Русије Владимир Путин недавно је изјавио да је подстицање земаља БРИКС-а на коришћење националних валута у трговини и инвестицијама хитан задатак. Међутим, нагласио је да је прерано говорити о увођењу заједничке валуте земаља чланица БРИКС-а.

„То је сложен процес који захтева детаљно разматрање и дугорочну стратегију,“ рекао је Путин, истичући потребу за јачањем међусобне економске сарадње унутар БРИКС-а.

Трампове претње и реакције стручњака

Трампова најава стопостотних царина на земље БРИКС-а уколико наставе с дедоларизацијом изазвала је бурне реакције широм света.

Према писању америчке агенције Блоомберг, финансијски стручњаци оцењују ове претње као непотребну провокацију која би могла резултирати супротним ефектом од жељеног. „Наметање високих царина само ће додатно подстаћи земље да смање зависност од долара,“ упозоравају аналитичари.

Геополитичке последице дедоларизације

Дедоларизација, односно прелазак на трговину и финансијске трансакције у националним валутама, све више добија замах, посебно међу земљама у развоју и чланицама БРИКС-а (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република).

Овај тренд се интензивира због перцепције да САД користе долар као инструмент економске доминације и санкција. Земље БРИКС-а већ су развиле механизме за међусобну трговину у локалним валутама, а ови напори додатно су интензивирани услед Трампових претњи.

Перспектива БРИКС-а и будућност долара

Иако идеја заједничке валуте БРИКС-а остаје далека, све већа употреба националних валута унутар групе може постати озбиљан изазов за глобалну доминацију долара.

Аналитичари упозоравају да САД ризикују дугорочну дестабилизацију сопствене валуте уколико наставе са прекомерним притисцима на друге земље.

Песков је закључио да би, уместо претњи, Вашингтон требало да тражи начине за обнову поверења у долар као стабилну и неутралну валуту. „Покушаји принуде само ће ојачати одлучност земаља да пронађу алтернативе,“ закључио је портпарол Кремља.