• Почетна
  • СВЕТ
  • Тјери Мејсан: Угасила се звезда сиријских побуњеника – Обама одлучио да их жртвује
Прочитај ми чланак

Тјери Мејсан: Угасила се звезда сиријских побуњеника – Обама одлучио да их жртвује

0

Познати француски новинар тврди да је рат у Сирији – у стратешком смислу – већ завршен

У Сирији се ратна ситуација радикално променила тако да се може сматрати да је у стратешком смислу рат већ завршен. 

ССА (Слободна сиријска армија) изгубила је подршку народа, снаге побуњеника још увек пристижу,  али доставе новца и оружја престају – знатан део међународне подршке је обустављен.

Сједињене Државе су одлучиле да окрену страницу и да жртвују ССА.

Одбројавање је већ почело. После утврђивања нове Обамине администрације од стране Конгреса, она ће Савету безбедности представити нови план подршке миру у Сирији.

Иако председник Обама преузима послове од самог себе, правно, његова претходна администрација има овлашћења да решава само текућа питања и не може да доноси важне одлуке.  У јеку кампање за избор председника, када Барак Обама није доносио политичке одлуке, његови сарадници осујетили су Женевски споразум. Али, пошто је поново изабран, Обама је извео велику чистку у структурама власти.

Као што је и било планирано, генерал Дејвид Петреус, творац рата против Сирије, упао је у замку која му је постављена, после чега је морао да поднесе оставку.

Као што је и било планирано, шефови НАТО-а и противракетног штита, који су иступали против споразума са Русијом, подвргнути су истрази по предметима у вези са корупцијом и морали су да заћуте.

Као што је и било планирано, државни секретар Хилари Клинтон, изашла је из игре. Зачуђује само на који начин је она уклоњена: због озбиљно нарушеног здравља пала је у кому.

Што се тиче ОУН, и ту се такође ради. У септембру је Департман за операције и подршку мира потписао протокол са Организацијом Договора о колективној безбедности (ОДКБ).

У октобру су у Казахстану под њеном контролом изведени маневри ОДКБ за распоређивање „плавих капа“ у Сирији.

У децембру је одржан састанак војних представника сталних чланица Савета безбедности, на којем је представљен план распоређивања тих снага. И мада су Французи и Енглези били против те одлуке, морали су да се потчине америчкој вољи.

А то је зато што је сада предност на страни сиријске владе. Ратна ситуација се радикално променила. Французи су чак престали да помињу „ослобођене зоне“, којима су хтели да управљају по мандату ОУН-а. Те зоне се константно смањују, а тамо где још постоје налазе се у рукама салафита са којима није лако комуницирати.

Јединице ССА добиле су наређење да напусте места свог размештаја и да се групишу око главног града да би предузеле последњи напад. Побуњеници су се надали да ће покренути палестинске устанике, углавном суните, против мултиконфесионалног режима, слично оном када су присталице Харира у Либану покушале да подигну палестинске суните у логору Нахр-ел-Баред против шиита из Хезболаха.

Као и у Либану, тај план није успео зато што Палестинци добро знају ко су њихови пријатељи и ко се заиста бори за ослобођење њихове територије. А нарочито у недавном осмодневном рату против Газе кад се као најбоља помоћ показало иранско и сиријско оружје, док монархије у Заливу ни прстом нису мрднуле.

Неколико људи из Хамаса оданих Халеду Мешали, које финансира Катар, отворили су врата логора Јармук борцима Фронта за подршку бораца Истока (сиријско-либански огранак Ал-Каиде), такође повезаног са Катаром. Они су углавном ратовали против припадника НФОП (Народни Фронт ослобођења Палестине).

Сиријска влада захтевала је од 180.000 људи који су живели у камповима да што пре напусте та места и понудила им привремени смештај у хотелима, школама и лицејима у Дамаску. Неки су се одлучили да оду у Либан.

Следећег дана Слободна сиријска армија је гранатирала тај логор из тешког наоружања и успоставила над њим контролу. После тога су 14 палестинских организација потписале споразум и логор прогласиле за „неутралну зону“.  Отуда су се бојовници ССА упутили кући и у суседном селу обновили ратна дејства против Сирије, док су се цивили вратили својим кућама или у рушевине које су од њих остале.

Ипак, у стратешком смислу рат је завршен: ССА је изгубила подршку народа и нема никакве шансе да је поново добије. Европљани још увек мисле да могу променити режим поткупљивањем виших официра и испровоцираним државним превратом, али знају да им ССА у томе неће помоћи.

Побуњеници још увек пристижу,  али доставе новца и оружја престају. Знатан део међународне подршке је обустављен јер се на бојном пољу не виде никакви резултати. Исто то се дешава и са звездама: и кад су одавно угашене, њихова светлост још траје.   

Сједињене Државе су одлучиле да окрену страницу и жртвују ССА. Дају јој бесмислена упутства која побуњенике воде у сигурну пропаст. У последњих месец дана њихових припадника погинуло је више од 10.000. Истовремено, у Вашингтону Национални савет за обавештајне службе цинично изјављује да ће се у најскорије време завршити са „међународним џихадизмом“. Значи: и други савезници Сједињених Држава треба да се запитају претпоставља ли нова подела карата да се и они жртвују?

 

(Факти)