Западно становништво је у последње две године слушало да би санкције НАТО-а имале разарајуц́и ефекат на руску економију, толико да би Владимир Путин био приморан да се повуче из војних операција у Украјини скоро одмах. Уклањање Русије из SWIFT мреже и гушење њеног извоза ц́е осакатити национални банкарски сектор и послати га у спиралу економске смрти. Економисти корпоративних медија и представници Бајденове администрације упоредили су стратегију финансијског ратовања са неком врстом акције „културе отказивања“ на глобалном нивоу. Прво модерно отказивање једне земље.
Па, сувишно је рећи да санкције нису испале онако како је естаблишмент очекивао. Први извештаји у америчким и европским медијима тврдили су да се руска предузећа боре да опстану, а неки су тврдили да би се руско становништво могло чак и побунити против Кремља. Али све је ово била фарса, слично као и већина извештаја који сугеришу да је победа Украјине неизбежна.
Уместо да имплодира, руски извоз и увоз напредују. Нација је забележила пораст извоза нафте крајем 2023., као и повећање извоза одређеног броја сирових роба, од уљарица до житарица у 2023. Највећи део раста извоза може се приписати ближим трговинским везама са Азијом, потезу који западне владе је требало да очекују. У ствари, тактика НАТО-а да користи Украјину као прокси бојно поље само је приближила источне економије попут Кине и Индије Русији.
Такер Карлсон, један од ретких западних новинара који извештавају о сукобу без антируске хистерије, искористио је прилику док је посетио земљу да оде у куповину у локални малопродајни центар. Експеримент је имао за циљ да испита колико инфлација и економске тешкоће кажњавају руску јавност. Оно што је открио, у ствари, била је релативно ниска инфлација и стабилни просеци цена у поређењу са САД.
Ако сте мислили да су ратни јастребови на друштвеним мрежама доживели слом због Карлсоновог интервјуа са Путином, одговор на горњи сегмент био је да су апсолутно бесни. Критичари су напали Карлсона, оптужујући га да „покушава да тврди да је руска економија боља од економије САД“. Такође су га исмевали што у својој анализи није узео у обзир руске плате у односу на америчке.
Али, као и обично, главни медији су пропустили ширу слику.
Иако је тачно да су просечне америчке плате знатно веће од руских и да долар има већу међународну куповну моћ због статуса светских резерви, долар је изразито слаб у својој матичној земљи и то је фактор који многи у јавности не сматрају ипак важним.
Трошкови живота у доларима за једну особу у САД су око 400% већи у односу на једну особу која живи у Русији. Појединачни артикли се разликују – На пример, векна хлеба је 500% скупља у САД него у Русији, док је флаша кока-коле скупља за само 164%. Једнособан стан је 500% скупљи у САД, док је пиво само 233% скупље.
Већина Карлсонових критичара користила је надуване просечне бројке „прихода домаћинства“ у САД и упоређивала их са бројевима појединачних прихода у Русији. Ово је нетачна методологија. Просечне плате у америчким домаћинствима су 76.000 долара годишње, али то укључује породице са више прихода. Просечни амерички појединац зарађује само 40.000 долара годишње. Поента је да, иако је Такер Карлсон можда превидео јаз у платама између Руса и Американаца, трошкови живота у америчким доларима и даље показују две ствари:
1) Американци имају на располагању светску резервну валуту, али им то у Америци не користи много. Вредност долара није очигледна већини људи у САД док не отпутују у иностранство. То је због експанзивних монетарних стимулација од стране Федералних резерви, које су у великој мери умањиле куповну моћ долара у америчкој економији и изазвале 30%+ више цене само од 2020.
2) Важнији закључак из Карлсоновог експеримента је недостатак хаоса на руским тржиштима. Упркос глобалним санкцијама против њих, Русија се показала све отпорнијом. С обзиром да се очекује да ће њихова укупна стопа инфлације пасти на 4,5% у 2024. години, чини се да је економски рат против нације пропао.
За људе који су очекивали да се Кремљ сведе на рушевине које се диме након финансијске апокалипсе сличне вајмарској Немачкој, ово мора да је разочаравајуће сазнање. Оно што можемо научити из овог исхода је да трговина нађе начин, а отказивање целе земље није тако лако као што неки мисле.
Маск: Што дужи сукоб – то јача Русијаhttps://t.co/1R7oeEhRz9
— СРБИН инфо (@srbininfo) February 19, 2024