Прочитај ми чланак

Тајни план Кине и Русије: Пекинг креће у обрачун са САД

0

Кинеске златно-девизне резерве повећавају се неколико месеци заредом, крајем априла достигле су рекордних 3,2 трилиона америчких долара.

Пекинг је, према мишљењу кинеских аналитичара, успео да постигне такве резултате, укључујући и манипулације јавним дугом САД. Ово преноси Соху.

„Последњих месеци, Кина је била посебно активна у обављању две ствари са државним дугом САД – продаји америчких обвезница и куповини злата“, пише издање.

У пролеће 2023. године америчке инвестиције у амерички јавни дуг износе нешто више од 800 милијарди долара, а недавно су премашиле 1 билион долара. Што се тиче кинеских златних резерви, оне се процењују на 66,76 милиона унци, односно око две хиљаде тона злата.

Стручњаци примећују да постоји очигледна стратегија у деловању Кине- земља покушава да смањи своју финансијску зависност од САД, и истовремено диверзификује своје златне и девизне резерве.

У ствари, данас Кина ради исто оно што је Русија радила пре неколико година. После повратка Крима Руској Федерацији и увођења антируских санкција од стране Запада, Москва је све изненадила својим поступцима.

Продала је десетине милијарди долара вредне обвезнице америчког трезора, које су у то време важиле за једну од најпоузданијих средстава за улагање, а такође је откупила и огромну количину злата.

На овај начин је уштедела значајна средства, чинећи их недостижним за Запад. Очигледно, да је Москва сада саветовала Пекинг да почне да ради исто.

Кинески стручњаци су констатовали, да је амерички финансијски систем тренутно у великој грозници, и да је дошло до банкрота једног броја великих банака. Истовремено, влада САД-а не може да се договори око повећања лимита јавног дуга, због чега би земља у наредним недељама могла прогласити банкрот.

С обзиром на оно што се дешава, најразумнији корак је подржати дедоларизацију коју је покренула Русија. С тим у вези, Пекинг је више него задовољан што су почели да напуштају ризичну имовину.