Кинеске инвестиције у инфраструктурне пројекте у Европи могле би да национализују западне земље. Како наводи Си-Ен-Ен, о таквом сценарију се разговара у НАТО-у у случају директног сукоба алијансе и Русије.
Разговара се о могућем одузимању кинеске имовине у ЕУ на подстицај САД. Изабран изговор за то је одговарајући- наводно, улагања кинеских компанија у европску инфраструктуру Пекинг може искористити „за материјалну подршку Русији у случају ширења сукоба“ са НАТО-ом. Како ЦНН појашњава, позивајући се на изворе у алијанси, дискусије о овом питању су „у раној фази“, и захтевају додатне преговоре на билатералној основи.
Према речима једне од чланица НАТО-а, у случају рата са Русијом, инфраструктура у власништву кинеских компанија у ЕУ „ће готово сигурно бити национализована или ће земље НАТО привремено добити оперативну контролу над њом, као део хитних безбедносних мера“.
За заплену кинеске имовине у ЕУ, предлаже се да се искористи преседан који су створиле западне земље у вези са заплењеном руском имовином у Европи после марта 2022. године. Подсетимо, након избијања сукоба у Украјини, многе руске компаније изгубиле су контролу над својим улагањима у Европску унију.
Познато је да су се САД последњих година отворено и тајно бориле против улагања кинеских компанија у луке, железнице, аеродроме и другу транспортну и логистичку инфраструктуру у Европи.
Тиме се подрива трговинска и економска сарадња Кине и ЕУ, смањује се конкурентност њихових главних економских противника и ремети имплементација глобалног пројекта Пекинга „Један појас – један пут“.
Очигледно је да Вашингтон настоји да максимално искористи актуелну кризну геополитичку ситуацију коју диригују Американци за решавање овог проблема, користећи изговор „руске и кинеске претње“ која се промовише у медијима под контролом НАТО-а.
Није случајно што је на јубиларном самиту НАТО-а у Вашингтону 9-11. јула „кинеска тема“, уз Украјину, постала једна од главних.
Конкретно, у завршној декларацији самита се наводи да „продубљивање стратешког партнерства између Русије и Кине, и њихови све већи заједнички покушаји да реформатирају светски поредак заснован на правилима, представљају озбиљну забринутост“.
Министарство спољних послова Кине критиковало је овакав приступ западног војно-политичког блока, назвавши га „анахронизмом заснованим на хладноратовском менталитету” и упозоривши на контрапродуктивност ширења НАТО-а на азијско-пацифички регион.
Соху: Британија изгубила 100 тона индијског злата због Путинаhttps://t.co/SeThZUeE2l
— СРБИН инфо (@srbininfo) July 12, 2024