Прочитај ми чланак

Шведска укинула све мере против короне, укључујући и обавезно тестирање

0

Шведска је направила још један корак према нормализацији свакодневице својих грађана данас. Она је укинула од 1. новембра обавезу тестирања на корона вирус за све вакцинисане особе, за особе које су недавно преболеле ковид-19 и децу до шест година.

На редовној недељној конференцији за новинаре шведског Завода за јавно здравство објашњено је како споменуте категорије грађана у случају појаве симптома једноставно треба да остану код куће док не оздраве. На радна места, факултете или школе могу да се врате без тестирања, након што један дан изостане повишена телесна температура, чак и ако нису престали сви симптоми болести.

„За оне који нису вакцинисани против ковида-19 и даље постоји обавеза тестирања у случају појаве симптома. Исто важи и за контакте таквих особа, за запослене у домовима за старе, запослене у здравственом систему и све путнике који у Шведску улазе из земаља континенталне Европе“, објаснила је Карин Тегмарк Висел, заменица главног државног епидемиолога Андерса Тегнела.

Пре две недеље Шведска укинула све мере, а ситуација све боља

Ова одлука је последица је све боље епидемиолошке ситуације у Шведској која је, упркос укидању свих досадашњих мера пре две недеље, одржала ниску стопу заразе и смртности од ковида-19. У последње две недеље Шведска има 81 зараженог корона вирусом на 100.000 становника, што је смешта међу десет европских земаља с најмањом стопом инфекције.

„И даље бележимо ширење корона вируса, али на стабилном и релативно ниском нивоу у односу на претходна раздобља. Недељно се обавља око 140.000 ПЦР тестова, а стопа позитивних налаза је три одсто“, нагласила је Тегмарк Висел.

Ионако ниска стопа смртности наставила је да пада и након укидања епидемиолошких мера 29. септембра. Према подацима ЕЦДЦ-а, у последње две недеље Шведска има пету најмању стопу смртности од ковида-19 у Европи, након Исланда, Лихтенштајна, Луксембурга и Холандије. Шведски медији посебно воле да истакну како њихова земља већ месецима има бољу епидемиолошку ситуацију од својих нордијских суседа Данске, Норвешке и Финске, иако је укупна стопа смртности од ковида од марта 2020. у Шведској вишеструко већа.

У шведским болницама тренутно се од ковида-19 лечи 209 пацијената, од чега 22 на одељењима интензивне неге. Према подацима америчког универзитета Џон Хопкинс, од почетка пандемије у Шведској су преминуле 14.922 особе, уз стопу смртности од 145.08 на 100.000 становника, према чему је Шведска на 46. месту у свету и 28. месту у Европи.

Вакцинисано готово 80 одсто старијих од 16 година.

Тегмарк Висел још једном је нагласила како повољна ситуација и ниска смртност најпре произлазе из високе стопе имунизације. Шведска је до четвртка потпуно вакцинисала готово 80 одсто популације старије од 16 година, а најмање једну дозу вакцине против ковида-19 примило је 84.4 одсто грађана. Ускоро започиње вакцинација деце од 12 до 16 година, а старијим грађанима и осетљивим групама биће понуђена и трећа доза.

„Стопа вакцинације код старијих од 40 година прешла је 80 одсто, али код млађих ситуација није тако добра и због тога морамо да наставимо с кампањом вакцинисања. Још једном наглашавам да нас вакцинисање штити подједнако као и особе око нас“, рекла је Тегмарк Висел на конференцији за новинаре.

Шведска тренутно своје грађане вакцинише најпре Фајзеровим дозама. Примена вакцине Астра-Зенеке престала је још пре лета због сумње у озбиљне нуспојаве попут стварања крвних угрушака, а пре недељу дана заустављена је и примена Модернине вакцине за млађе од 30 година. Завод за јавно здравство одлучио је додатно да истражи сумње да ли ова вакцина у неким ретким случајевима код млађих изазива упалу срчаног мишића или срчане овојнице.

Треба нагласити и да вакцинисање није обавезно чак ни за болничко особље, али се снажно промовише и препоручује свима старијима од 12 година. Исто тако, ковид потврде се не користе унутар Шведске, односно потребне су само за путовање у иностранство.

„Наша најважнија порука је да код невакцинисаних особа постоји битно већи ризик од хоспитализације“, закључила је Тегмарк Висел.