Прочитај ми чланак

СВЕ ВОДИ КА РАТУ Иран нападима послао јасну поруку САД, ескалација сукоба?

0

Тензије између САД и Ирана све више расту, а са недавним нападом на танкере у Оманском заливу, прете да ескалирају.

Постоји врло реална опасност да Иран покрене неку врсту хибридног рата уз спорадичне нападе на бродове, пре свега нафтне танкере, након чега цена нафте драстично скаче.

© AFP 2019 / EBRAHIM NOROOZI

Нико заиста не мисли да Иран и САД заиста желе сукоб. За Американце, упркос великој војној моц́и, ваздушни и поморски рат против Ирана би створио разне опасности. Председник Доналд Трамп, поред његове често ратоборне реторике, показао се до сада неодлучним да предузме значајне војне акције у иностранству. Амерички напади на Сирију били су углавном симболични.

Иран неће седети скрштених руку

Текући обрачун између Вашингтона и Техерана уздрмао је демократске законодавце, који се плаше тоталног сукоба с Ираном. Демократе из представничког дома залажу се за амандмане у нацрту закона о одбрани како би се осигурало да се постојећа законска овлашћења за коришћење војне силе не примене на Иран.

Напади на два танкера, јапански и норвешки, за које је Вашингтон оптужио Техеран, могу да укажу на то да Иран неће седети скрштених руку док САД спроводе кампању максималног притиска.

Званичници САД се надају да ће истиснути скоро сав извоз нафте из Ирана како би присилили режим да направи свеобухватне уступке, да одустане од нуклеарног програма и престане да финансира терористичке групе. Ирански лидери су обећали да ће узвратити.

Мајски бомбашки напади, како кажу неки аналитичари, изгледали су као „пажљиво планирана порука ниског интензитета“ да Иран може да се игра са једним од најзначајнијих светских циљева по вољи. Најновији напади повећавају обим тог пркоса.

– Порука је једноставна: Иран неће да се тихо повинује, а његови непријатељи су рањивији него што мисле – рекао је Метју Рид, потпредседник консултантске агенције за енергетику.

Упадљив тајминг напада

Ако, као што амерички званичници и многи регионални стручњаци верују, Иран стоји иза најновијих напада, њихов тајминг је био упадљив, пише „Форин полиси“.

Јапански премијер Шинзо Абе налазио се у Ирану у дводневној посети где је разговорао с иранским лидерима управо када су нападнути бродови – од којих је један у власништву Јапана. Абе је настојао да делује као посредник између Сједињених Држава и Ирана, са којим је дуго одржавао срдачне односе и од кога је увозио нафту до последњег круга санкција.

Међутим, Абеов покушај да достави писмо од председника САД врховном вођи Ирана, хладно је одбијен.

– Не сматрам да Трамп заслужује размену порука и за њега немамо никакав одговор – рекао је врховни вођа Ирана ајатолах Али Хамнеи.

Многи виде нападе на бродове као начин да Иран Америци стави јасно до знања да ће једностране санкције САД носити са собом трошкове у смислу регионалне нестабилности, укључујући веће цене нафте и забринутост за слободу пловидбе.

– Напади су могли да буду осмишљени тако да представљају знак узвичника на иранска упозорења Абеу о ризицима од нестабилности у регион. Заиста, у комбинацији са четири инцидента (прошлог месеца), чини се да су данашњи напади део систематских иранских напора да се покаже да је мир и сигурност у Заливу зависна од властите економске стабилности – изјавио је Аихам Камел, шеф одељења за политичке консултације „Еурасиа Гроуп“ за Блиски исток и Северну Африку.

Неки стручњаци страхују да је тврдокорни приступ Трампове администрације Ирану – који је довео до отвореног неслагања са дугогодишњим европским савезницима, као и са Кином и Русијом – контрапродуктиван.

– Ако Иран стоји иза тих напада, то јасно показује да се америчка политика, која се ослања искључиво на принуду, може обити о главу (Америци). Дипломатски напори савезника су неопходни како би се смањила тензија, али они то не могу решити све док се Вашингтон ослања на приступ „све или ништа“ – рекао је Али Ваез, виши аналитичар Ирана и директор Иранског пројекта за Међународну кризну групу.

Опасност од „случајног рата“

За разлику од Ирана, САД имају велики број савезника на Блиском истоку, а међу њима су најмоћније Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати. Иран, с друге стране, ужива у савезништву са Русијом а има и добре односе са Кином и Индијом.

Јасно је да би се у евентуалан директан сукоб САД и Ирана уплеле и друге велике светске силе.

Као и увек, већа је опасност од тога да до рата дође случајно, него нечијом намером.

Који год био извор напада танкера, Техеран и Вашингтон шаљу сигнале један другом, али можда не примају сасвим тачне поруке које пошиљалац жели.

Иран, на пример, може да види нагомилавање САД-а у региону, делимично као празну претњу, а делимично као напор да застраши непријатеље у оном што види као своје двориште – застрашивање које Иран није спреман да прихвати.

ББЦ наводи да постоји велика могућност да, на пример, елементи у корпусу иранске гарде погрешно разумеју сигнале. „Претпоставимо да верују да имају много више слободе да се истакну у водама Залива него што су Американци спремни да прихвате. Другим речима, шта ако они улете у акције за које Вашингтон и његови савезници једноставно неће дозволити да прођу некажњено? Ово је рецепт за конфликт, намеран или не. Ово су опасна времена“, пише ББЦ.

Исход евентуалног рата би био неизвестан, јер иако су САД знатно боље војно опремљене од Ирана, он може да рачуна на помоћ од Русије, а можда и од Кине.

Односи САД и савезника из Европе угрожени

Многи савезници Вашингтона као што су Француска и Немачка већ позивају на опрез.

Ако САД размишљају о предузимању акција, онда ће морати јасно и уверљиво да изнесу своје доказе, порука је из Велике Британије.

„Ако то не уради,Трамп ризикује да још више нанесе штету раскиданим везама Вашингтона са неким од његових најдуговечнијих партнера“, пише ББЦ.

                       ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!