Прочитај ми чланак

СВАКИ СРБИН ЋЕ БИТИ БЕСАН Томпсон певао поред усташког логора Даница

0

Логор Даница је први усташки логор и налазио се у просторијама некадашње фабрике горива "Даница" у Копривници!

Након певања усташких песама од стране хрватског певача, Марка Перковића Томпсона, делује као да су Хрвати „смислили“ још један начин да испровоцирају јавност.

Наиме, Хрвати су поставили плакат Марка Перковића Томпсона на месту некадашњег усташког логора “Даница” код Копривнице.

Плакат је постављен као најава за концерт у Копривничком Брегу овог проусташки орјентисаног певача који како многи сматрају велича убијање, и све наступе започиње усташким поздравом „За дом спремни”‘.

„Плакати Томпсона поред усташког логора „Даница“, код Копривнице. Уздравље. Браво, Пленковићу. Сјајно госпођо предсједнице“, написао је цинично на „Твитеру“ познати хрватски интелектуалац и новинар Драго Пилсел.

Наиме, упркос свему, у суботу 18.8.2018. године на стадиону НК “Младости” у Копривничким Брегима одржан је концерт Марка Перковића Томпсона. Судећи по хиљадама посетиоца и фотографијама које је објавила опшина у којој је концерт одржан, Пилсел забаву није успео да спречи.

Тако је, након Глине и поздрава „За дом спремни!“ поред места на којем су у Другом светском рату у локалној цркви масакрирани српски цивили, Томпсон, у пратњи великог броја десничарских медија и обожаватеља, наставио да пева уз стартишта Срба у усташкој Независној Држави Хрватској.

Подсећамо, логор „Даница“ је био Усташки логор у близини Копривнице основан 29. априла 1941. године. Логор Даница је први усташки логор и налазио се у просторијама некадашње фабрике горива „Даница“ у Копривници.

У ноћи од 22. на 23. јул 1941. затвореници углавном Јевреји су били приведени у логор „Даницу“. Специјалном наредбом од 8. јула 1941. организован је транспорт затвореника у логор. Логор Даница укинут је у јесен 1941. године.

Од јуна до децембра 1945. логор Даница је поново профункционисао и у првом реду служио за депортацију заробљеника у руске гулаге, претежно делом Сибира, одакле се до пре 1990.године скоро нико више није вратио.

Постоји и документација о раду логора Даница након маја 1945., али она је још увек недоступна истраживачима због чињенице да још има живих људи који су управљали логором након рата или у њему радили на некој дужности. Изјаве преживелих руских гулага и изјаве побеглих на транспорту до гулага нису службено документовани.