Прочитај ми чланак

Сузавци и шок бомбе на све стране због миграната: У Европу би 130.000 миграната

0

Тензије на грчко-турског граници се настављају, а репортери портала Телеграф.рс налазе у епицентру сукоба миграната и грчке полиције и доносе нам ексклузивне снимке борбе у тешкој ситуацији.

Наши репортери и сниматељи – Ђорђе Радивојевић, Бранко Хрчек и Слободан Пикула из минута у минут јављају нашој редакцији новости са прелаза Кастањес, који се налази на 11 километара дугачкој копненој граници између Грчке и Турске.

Тензије не јењавају, на граничној линији води се прави мали рат средствима за разбијање демонстрација – лете сузавци и шок бомбе, а Турска, како се чини, на све начине покушава да омекша одбрану грчке границе, како би на хиљад емиграната могло да продре на њену територију.

У овој зони све је више и припадника снага безбедности, а појачање стиже и из Европске уније. Скупљају се и новинари, па готово да не може да се нађе слободан апартман, а локално становништво помаже војсци и полицији.

Од јутрос на самој граници траје права „борба сузавцима“, будући да на грчке снаге безбедности са турске стране непрестано падају „бомбе“ сузавца, али и шок бомбе.

На терену је и служба Европске уније за чување граница, а данас долази пољска јединица уз Фронтекса.

Како јављају наши репортери, људи су се у пограничним селима Грчке ангажовали да помогну војсци и полицији.

– Жене су направиле толико хране да сада имају вишак, па је стављају у фрижидере. Иначе, овде пристижу новинарске екипе из остатка Европе, све врви од ‘седме силе’, а смештајни капацитети су пребукирани, па слободан апартман не може да се нађе.

У Европу би 130.000 миграната

Након што је Турска, која је чувајући границу до сада спречавала велики прилив миграната у Европу, она је пустила избеглице да слободно напуштају земљу, а више хиљада њих кренуло је ка Грчкој.

Снаге ове земље и јуче су употребљавале сузавце и водене топове, па чак и ћорке и димне бомбе, како би спречили илегалне преласке границе, док турска полиција онемогућава мигрантима повратак натраг.

Процена је да у Грчку, а потом и даље у Западну Европу покушава да уђе 130.000 људи, који су сада у Турској. У питању су мигранти различитих националности, али највише Авганистанци и Пакистанци, док Сиријаца има свега око пет процената, а има и Турака који са осталим мигрантима желе пут Европе.