Прочитај ми чланак

Су-35: Кључно оружје руске авијације и изазов за западне борбене авионе

0

Сухој Су-35 је вишенаменски борбени авион четврте генерације, али због својих напредних карактеристика често се класификује као авион генерације 4++.

Развој овог авиона започет је у касним 1980-им годинама као одговор на потребу за модернизацијом и побољшањем совјетских борбених авиона.

Су-35 је пројектован да се супротстави најмодернијим западним борбеним авионима и да одржи супериорност на бојном пољу, а са својим карактеристикама и перформансама, постао је један од кључних адута руског ваздухопловства у савременим војним операцијама.

Порекло и развој
Су-35 потиче из породице Сухој борбених авиона, који су познати по својој агилности, брзини и носивости. Прва верзија Су-35 развијена је у Совјетском Савезу као побољшана верзија Су-27, иако је током времена претрпела значајне промене и модернизације.

Су-35 је развијен да би обезбедио супериорност у ваздуху, али и да би се користио за нападе на земаљске циљеве, чиме се потврђује његова вишенаменска улога. Његове карактеристике га сврставају у борбене авионе који могу извршавати мисије у сложеним војним ситуацијама.

Напредни системи радара и електронике
Једна од кључних предности Су-35 је његов софистицирани радар систем, који омогућава детекцију непријатељских авиона на удаљености до 350 километара. Овај радар систем омогућава пилотима да имају бољу свест о ситуацији у ваздушном простору и да брже реагују на претње.

У поређењу са авионима попут америчког Ф-35, Су-35 има већи домет у детекцији, што му даје предност у потенцијалним сукобима.

Додатно, Су-35 је опремљен КНИРТИ Л175М Кхибинy-М електронским ратним системом. Овај систем чини Су-35 тешко уочљивим за непријатељске радаре и омогућава му да избегне противничке ракете.

Систем је осмишљен да збуњује непријатељске ракете и омета њихово навођење, чиме се драстично смањује вероватноћа да ће Су-35 бити погођен. Електронска заштита је један од кључних елемената у модерним ваздушним борбама, и Су-35 се показао изузетно ефикасним у том домену.

Суперманеврабилност и брзина
Још једна карактеристика која издваја Су-35 од осталих борбених авиона је његова суперманеврабилност. Захваљујући напредном дизајну и снажним моторима, Су-35 може изводити сложене маневре који су ван домета већине других борбених авиона.

Ово укључује способност извођења маневара под великим угловима напада, без губитка контроле над авионом. Према тврдњама произвођача, Су-35 нема ограничења у угловима напада, што значи да пилот може изводити маневре са великом прецизношћу и флексибилношћу у ваздуху.

Осим тога, Су-35 је способан да постигне суперсоничну брзину без употребе додатних горионика, што се сматра изузетно вредном карактеристиком за модерни борбени авион. Ова способност омогућава му да сачува гориво током мисија, док и даље одржава високу брзину. Брзина у комбинацији са суперманеврабилношћу чини овај авион изузетно опасним противником у ваздушним борбама на малим удаљеностима.

Наоружање и борбене способности
Један од аспеката Су-35 који га чини изузетним борбеним авионом је његова носивост. Су-35 може носити до 12 краткодометних ракета, што је више у поређењу са многим западним борбеним авионима, укључујући Ф-22, који може носити осам ракета. Ова велика носивост омогућава Су-35 да изведе више напада пре него што мора да се врати у базу на поновно пуњење.

Такође, Су-35 може носити и Р-37М ракете, које имају импресивне техничке спецификације. Ове ракете могу достићи брзину до 6 Маха и имају домет од 400 километара, што им омогућава да погоде непријатељске циљеве на великим удаљеностима.

Ракета Р-37М има и велику бојну главу од 60 килограма, што је чини изузетно деструктивном. У случају да борба постане блиска, Су-35 је опремљен и Грyазев-Схипунов ГСх-301 аутоматским топом калибра 30 мм са 150 метака, што додатно повећава његову способност да уништи непријатељске циљеве у непосредној близини.

Успех у рату у Украјини
Су-35 је показао своју ефикасност током руских војних операција у Украјини. Један од његових најзначајнијих успеха био је уништавање украјинских С-300 ракетних лансера у раним фазама сукоба 2022. године. С-300 је један од најсофистициранијих система противваздушне одбране, али Су-35 је успео да га надмаши захваљујући својој брзини, суперманеврабилности и напредним електронским системима.

Упркос успеху, Су-35 није неуништив. Током сукоба у Украјини, неколико авиона овог типа је изгубљено, што указује на то да, иако изузетно способан, Су-35 није имун на противничке системе.

Међутим, губици нису обесхрабрили руску војску нити произвођаче овог авиона, који тврде да су искуства из рата омогућила идентификовање слабости Су-35, које ће бити исправљене у будућим унапређењима.

Конкуренција са западним авионима
У поређењу са западним борбеним авионима, попут америчког Ф-35 или Ф-22, Су-35 има и своје предности и мане. На пример, Ф-22 има способност детекције мањих циљева, што га чини ефикасним у лову на стеалтх авионе. Међутим, Су-35 надмашује Ф-22 у носивости ракета и способности за извођење сложених маневара у ваздуху. Такође, његов радар систем омогућава му да препозна непријатељске авионе на већим удаљеностима, што му даје предност у почетним фазама сукоба.

Украјинска војска је већ указала на то да Ф-16, који је недавно стигао као помоћ са Запада, није довољно напредан да се супротстави Су-35. Према речима портпарола украјинских ваздухопловних снага, „застарели Ф-16“ није у стању да се ефикасно бори против Су-35, што указује на потребу за модернизацијом украјинске флоте.

Будућност Су-35
За сада, нема назнака да ће Русија ускоро заменити Су-35 неким новим авионом. Иако се очекује да ће у будућности бити развијени још напреднији модели, Су-35 остаје кључни авион у руској ваздушној флоти.

Руски војни званичници су наговестили да ће искуства из рата у Украјини допринети даљем унапређењу Су-35, а бројни авиони ове врсте остају у служби. У средини 2024. године, Русија је тврдила да има око 100 Су-35 авиона у активној употреби, са могућношћу куповине додатних јединица.

Закључак је да ће Су-35, са својим напредним радарима, електроником, наоружањем и маневрабилношћу, остати релевантан борбени авион у руском ваздухопловству и да ће се и даље користити на бојном пољу у блиској будућности.

Иако није савршен и суочава се са изазовима на модерном ратишту, његова свеобухватна способност га чини изузетно опасним противником за све потенцијалне непријатеље.