Прочитај ми чланак

Страни добровољац у Украјини: „Само желим да убијам Русе“

0

Од када је Зеленски најавио формирање Легије странаца, широм света почело је регрутовање војника за рат.

„Мајк Феркол који је до недавно служио као стручњак за набавку инжењеријских одреда у америчкој војсци, живео је у Риму и студирао археологију; када је чуо апел украјинског председника Зеленског, који је позвао стране борце у Украјину, за неколико дана се појавио у војном одсеку за регрутовање у граду Лавову на западу Украјине, надајући се да ће бити примљен као хитни болничар.“Рекао сам им да желим прегледати пацијенте“, рекао је 29-годишњак, који нема никаквог борбеног искуства.

„Тамо је такође био један Финац, који је рекао: „Само желим да убијам Русе“, започиње репортажа агенције Ројтерс о странцима или „плаћеницима“, како их зову Руси, који долазе на украјинско ратиште.

„Ако сте овде као ратни турист, ово није место за вас“Ројтерс је интервјуисао 20 страних бораца, а међу онима који су стигли да се боре за Украјину су на десетине бивших војника из елитне падобранске јединице британске војске, испричао је новинарима бивши војник.

Ускоро ће уследити још стотине, рекао је, а из Ројтерса су се оградили опаском како „нису успели да потврде те бројке“.

Споменута британска јединица која се често назива Парас, последњих година је била ангажована у Авганистану и Ираку.

„Сви су високо, високо обучени и били су у активној служби у бројним приликама. Криза у Украјини даће им сврху, другарство и шансу да учине оно у чему су добри: да се боре“, испричао је бивши војник, који је тражио да га идентификују под надимком Кругер.

Рекао је да је служио у Авганистану и обучавао друге војнике, али и упозорио оне који размишљају о одласку у Украјину „Ако сте овде као ратни туриста, ово није место за вас“, рекао је.

„Још је све у оснивању“

Високи украјински службеник у Лавову који је укључен у обраду новопридошлих страних добровољаца Роман Шепељак, рекао је за Ројтерс да је састав за примање, обуку и распоређивање страних бораца још у повоју, али да ће се убрзати у наредним данима. Многи од оних који стигну у Лавов завршавају у полуутврђеним одсецима Лавовске регионалне управе, где Шепељак проверава њихову папирологију.

У петак, када га је Ројтерс посетио, шест странаца појавило се код Шепељака, „укључујући пољског војног ветерана по имену Микал и високог, дебело тетовираног Холанђанина по имену Берт.“

Обојица мушкараца одбили су да ће представе својим пуним именима.

Касније, у недељу, испред шалтера за продају карата на железничкој станици Лавов, стајала је група Британаца у војним униформама, чекајући воз за Кијев. Били су добро расположени, често су размењивали ударце шакама и руковали се с украјинским избеглицама који су им захваљивали што су дошли да се боре за њихову државу.

Предводио их је Бен Грант из Есекса, који је рекао да је служио у британским краљевским маринцима и да је управо завршио посао саветника за сигурност у Ираку. Није било јасно хоће ли његови људи бити распоређени самостално или као део украјинске јединице, а што се тиче украјинских војника, Грант је додао: „Чини се јаким – стварно јаким. Више сам него срећан што се борим поред њих.“

Пријављено 16.000 странаца

Све ово се дешава након што је само неколико дана након руског напада, украјински председник Володимир Зеленски најавио формирање нове војне јединице, Међународне легије за територијалну одбрану Украјине, или укратко Легије странаца.

У посебном позиву на оружје током викенда, изјавио је: „Сваки пријатељ Украјине који жели да се придружи Украјини у обрани земље, молим вас, дођите. Даћемо вам оружје… Свако ко брани Украјину је херој.“ Потом је изјавио да се пријавило 16.000 странаца.

Ризик

Наравно, долазак страних бораца није без ризика, укључујући и саме добровољце.

Странци који се придружују побуњеничким или терористичким скупинама, на пример, обично имају посебно високу стопу смртности. Али, страни регрути такође подижу потенцијалне ризике за локално становништво и, по повратку, у своје матичне земље. Бројни стручњаци већ су изразили забринутост да путници ризикују излагањем насилној екстремистичкој идеологији. Ова забринутост је оправдана; сукоб у Донбасу обележен је значајном присуством неонацистичког ангажмана и ангажмана белаца с обе стране. С тим у вези, постоји незанемарив ризик да ће странци, који су већ радикални наставити да стижу у Украјину у сврху стицања обуке и борбеног искуства, што би их учинило значајнијим претњама њиховим матичним земљама“, упозорава стручњак с West Pointа Austin Doctor.

А закључак гласи: „Украјина је своју војску широм отворила странцима. Док долазе, домаћин ће можда открити да су многи њихови нови гости способни и предани заговорници њихове борбе. Страни волонтери могу понудити преко потребно, тренутно повећање људства. Али како их више долази и остаје дуже, могу се појавити проблеми.“