Прочитај ми чланак

СТРАХОВИ У БРИТАНИЈИ: Русија би могла да нам сруши економију…

0

Недавни напади на глобалне сателитске навигационе системе (ГНСС), на које се ослања велики део критичне дигиталне инфраструктуре Велике Британије, изазвали су страхове да би Русија могла да сруши велике делове британске привреде.

Министри и стручњаци, подигли су узбуну након „све непријатељскијих“ активности Москве у свемиру, укључујући честе нападе ометања и лажирања на ГПС сателите.

Ови сателити, као и други „ГНСС“, користе се за навигацију, мапирање и мерење времена, и постали су део свакодневног живота за људе и нације широм света.

Како системи обезбеђују прецизно, доследно и тачно време за све системе критичне националне инфраструктуре (ЦИН), напад на сателите би потенцијално могао бити катастрофалан.

„ЦИН-ови“ укључују хитне службе, телекомуникационе мреже, енергетски сектор и институте за емитовање и финансије.

Ганесх Паттабираман, извршни директор „НектГева“, упозорио је да би напад на ГНСС потенцијално могао да сруши огромне делове британске економије, и да је рањивост ових система „претња националној безбедности“.

„Добро је позната чињеница да Русија има способност да омета ГПС прилично продорно, а рат у Украјини је увећао и појачао ту тачку.“, открио је Ганесх.

Откако је Русија први пут извршила инвазију на Украјину средином фебруара, украјински војни извори су рекли да је Русија поставила различите системе за ометање.

То је, упозорили су, утицало на комуникације око Чернихива на северу Украјине.

Али ове врсте напада нису ограничене само на војне операције у рату.

У ствари, стручњаци су упозорили да је ова техника напада на сателитске сигнале постала „уобичајено оруђе у руском арсеналу“ против Запада.

„Видели смо извештаје широм балтичких држава, источне Европе и области Калињинграда у којима је Русија ометала ГПС, до тачке када је Европска агенција за безбедност у ваздухопловству, позвала све авионе да игноришу ГПС у тим подручјима, због ометања и лажирања.“, тврди Паттабираман.

Ово је теорију учинило веома реалном, и истакло је шире питање зависности од ГПС-а које имају све западне економије.

Без испаљења иједног метка, Русија је могла да утиче, у овом случају на авијацију, и да обори многе активности које се у прошлости не би сматрале угроженим.

Док ослањање Велике Британије на „ГНСС“ тек треба да буде проблем, извештај „Лондон Ецономицс-а“ упозорава, да би напад на ове рањиве системе, могао довести до губитка од милијарду фунти дневно, за британску економију током петодневног периода.

„Рањивост националне безбедности долази из чињенице да привреда у целини, у Великој Британији, зависи од 14 или 15 критичних инфраструктурних услуга, од телекомуникација преко електричне енергије до финансијског сектора.“, истакао је стручњак.

„На пример, у финансијском сектору, ако су све банке имале погрешне временске ознаке, онда се све трансакције на берзи сматрају неважећим, што доводи до крајњег хаоса, и људи не могу да извуку новац из својих банака. Из те перспективе, то директно води ка претњи по националну безбедност.“, тврди Ганесх.

Али, да би спречио руску претњу, Паттабираман има план.

„Поставићемо ГПС сателите на земљу. Ми у суштини преносимо сигнал сличан ГПС-у, али је земаљски, и на фреквенцијама које су унутар ваших граница. Сваки од наших предајника има уграђен атомски сат, исти који је уграђен у ГПС сателите, и они могу да слушају једни друге, и да се самосинхронизују. У ствари, оно што имамо је мрежа предајника, која у суштини може да испоручи позицију, навигацију и време које је потпуно независно од ГПС-а, у областима које покривамо. Данас покривамо велике градове у САД, а надамо се да ћемо то учинити и у Великој Британији.“, истакао је стручњак.