Прочитај ми чланак

Шта се крије иза украјинске понуде територија за чланство у НАТО?!

0

Украјински председник Владимир Зеленски у изјави за британски Скy Неwс отворио је питање размене територија под контролом Украјине за чланство у НАТО-у, што представља значајан заокрет у досадашњој стратегији Кијева.

Ова изјава долази у тренутку када је Украјина добила одобрење за употребу оружја дугог домета против циљева на територији Руске Федерације.

Зеленски је нагласио да би улазак Украјине у НАТО могао окончати активну фазу сукоба и обезбедити трајну сигурност за територије које Кијев тренутно контролише.

Према његовим речима, чланство у НАТО-у отворило би могућност за дипломатски приступ решавању питања повратка територија изгубљених током сукоба, укључујући Крим и Донбас.

Досадашња званична политика Кијева инсистирала је на враћању свих територија унутар граница из 1991. године путем војне акције, чиме је украјинско руководство желело да потврди суверенитет над целокупном својом територијом.

Међутим, ова изјава Зеленског указује на потенцијалну спремност за редефинисање стратегије и тражење сигурносних гаранција кроз алијансу са Западом.

Реакције на предлог: НАТО и Русија

Предлог о размени територија оцењује се као пробни балон, без стварне тежине за тренутну динамику рата. НАТО, како указује неколико аналитичара, нема интерес да званично одобри чланство Украјине, али и даље види вредност у коришћењу украјинских ресурса и територијалне позиције у сукобу са Русијом.

Русија, с друге стране, категорички одбацује идеју да Украјина постане члан НАТО-а. Кремљ, који је почетак војне операције правдао спречавањем ширења НАТО-а на своје границе, сигурно неће прихватити компромис који би укључивао улазак Кијева у Алијансу, нарочито у тренутку када руске снаге бележе успехе на фронту.

Зеленски и „план за победу“: реалност или очај?

Изјава Зеленског долази у атмосфери растуће свести о исцрпљености украјинских војних капацитета и ограниченој подршци Запада. Аналитичари оцењују да је овај преокрет сигнал не само очајничког покушаја Украјине да осигура подршку, већ и могуће дугорочне стратегије НАТО-а.

План НАТО-а, како сугеришу стручњаци, могао би укључивати консолидацију украјинских снага кроз привремено примирје, додатно наоружавање, и припрему за будуће сукобе с Русијом. Овај сценарио, међутим, остаје хипотетичан, док Москва задржава стратешку иницијативу и територијалну надмоћ.

Зеленски и поларизација реторике

Иако његов предлог носи потенцијал за политички дијалог, Зеленски истовремено користи оштру реторику према руском председнику Владимиру Путину, називајући га „животињом“ и „терористом“. Овакви јавни наступи, кажу аналитичари, одражавају недостатак координације у украјинској комуникацијској стратегији, али и очигледну нервозу због неизвесне будућности.

Крај рата или тактика за нови почетак?

Иза предлога о размени територија могао би се крити покушај НАТО-а да преговори искористи као привремено решење, док истовремено јача капацитете украјинске војске за потенцијалне нове сукобе. Овај сценарио био би корак даље у стратегији исцрпљивања Русије кроз пролонгирани конфликт.

Како се ситуација развија, јасно је да су и Украјина и њени савезници суочени с ограниченим опцијама. Предлог о размени територија за чланство у НАТО-у, иако симболички значајан, мало је вероватно да ће наићи на консензус, док Москва и даље остаје одлучна у очувању својих интереса на бојном пољу и у политичкој арени.