Прочитај ми чланак

ШТА СЕ КРИЈЕ иза одлуке Украјине да и жене служе војску и да ратују?

0

Ана Маљар заменица министра одбране Украјине Олексија Резникова недавно је саопштила податак да више од 50.000 Украјинки служи у Оружаним снагама те земље, како војно тако и цивилно особље. Од тог броја њих 1.000 има официрски чин.

Наиме према подацима Ане Маљар око 5.000 жена се налази на првој линији фронта и учествује у сукобу са руском војском, док је остатак 45.000 распоређено у разним службама у логистици и медицинским тимовима.

Наиме, почетком јула украински портал Страна.уа објавио је повећи текст о отме да ће од 1. октобра ове године започети процес према коме ће и жене бити уписане у војну евиденцију. Одговарајућа наредба Министарства одбране потписана је у децембру 2021. године, тада је обухватала стотине занимања и специјалности , чији су носиоци морали да дођу у војну канцеларију и буду уписани у војни регистар. Због широког медијског публицитета и критичког односа у друштву према овој иницијативи, надлежни су обећали смањење листе занимања.

Овом темом бавио се и магистар међународних односа и војни коментатор Бошко Јовановић, који је из свог угла анализирао овај план Кијева да жене укључи у војску.

„Од 1. октобра ове године стартује програм примања жена у Оружане снаге Украјине, кроз мобилизацију. Још у децембру прошле године Министарство одбране Украјине направило је списак по коме ће жене одређеног знања, занимања бити позване у оружане снаге. А женским особа неће бити забрањено да напуштају Украјину. То је изјавио саветник министра украјинског МУП-а Виктор Андрусов.

То са позивањем жена у војску може само може да значи да Украјина има проблема са живом силом и обученом војском. Тај проблем је нормалан, јер професионализација оружаних снага је била велики промашај. Јер, кад имамо професионалнуу војску, онда немамо велику резерву. Професионална војска је скупља. Свако ко се пријави војску он прима плату, кад је обавезно, плате нема и свако ко је служио војни рок он је за нешто обучен. Али кад имате мале оружане снаге, а не тако велики резерву, ви немате никакви мобилизацијски потенцијал. То се види по томе што Немачка је забранила Шпанији да пошаље тенкове Леопард 2А4 зашто их је оптужио саветник председника Зеленског Олексеј Аресоторович у програми Фегин Лајв. То значи више мртвих Украјинаца и жртава. Ако знамо да су немачки тенкови компликовани и да за обуку треба три године најмање, онда се не види сврха у томе да се узима неко оружје, које војска не може да се обучи да користи за кратко време. Проблем код професионалне војске је то што се дилетанти баве одбраном, што следе амерички пример, а Америка има новац да плати војску колико треба. Имају највећи буџет на свету. Америка је последњи пут на својој територијали ратовала за време Грађанског рата 1981-1865. Међутим Украјина, која има велику територију, мора да игра на масовну војску и масовни мобилизацијски потенцијал.

Проблем је у томе што се жива сила троши, што јој треба одмор, што јој треба ротација. Руси могу без проблем да ротирају своје снаге, јер броју учесника операције није прешло 200.000. Они лако могу да ротирају своје снаге, што код Украјинаца није случај. Руси имају премућство, могу да бирају где ће да нападну.

Украјици су премало мобилисали, имају 600.000 људи под оруижјем што је и сувише мали број за тако велику територију.