Председник Јужне Кореје Јун Сук Јеол шокирао је земљу у уторак увече када је из ведра неба прогласио ванредно стање први пут после скоро 50 година. Драматична одлука, објављена у ТВ преносу у којем је председник говорио о "антидржавним снагама" и претњи из Северне Кореје, убрзо је повучена, али то није спречило хаос који је уследио. Шта се десило синоћ у Јужној Кореји и шта сада очекује ту азијску земљу?
Председник Јун Сук Јеол је изненада прогласио ратно стање, тврдећи да опозиција припрема побуну против државе. Одлука је изазвала огромне политичке турбуленције.
VIDEO: South Korean troops breaking into parliamentary buildings in Seoul. Parliament had earlier voted unanimously for the lifting of martial law. pic.twitter.com/BZdaY2JOEB #SouthKorea 🇰🇷 #Biden
— Manchester Chronicle 🐝 (@WithyGrove) December 3, 2024
Демократска странка, главна опозициона странка, одмах је осудила овај потез и најавила да ће покушати у парламенту да поништи његову одлуку. Вођа странке Ли Џи Мјунг позвао је своје чланове да се окупе у Националној скупштини, а политичари су усмерени на блокаду председниковог декрета.
Убрзо је парламент, са 190 гласова од 300, изгласао блокаду проглашеног ванредног стања. Председник парламента је изјавио да је ванредно стање „неважеће“, што је био директан удар на власт председника Јуна. Опозиција је истакла да је овај потез председника нелегалан и процедурално погрешан, јер није био донет уз претходну сагласност владе, а ситуација у земљи није испуњавала услове за проглашење ванредног стања према уставу.
Протести и насилни сукоби у парламенту
Након што је председник Јун објавио ратно стање, испред зграде парламента у Сеулу окупиле су се хиљаде демонстраната. Гласно су изражавали неслагање са његовом одлуком, скандирајући „Не ратном стању“ и позивајући на обуставу диктатуре. У исто време, унутар парламента, ситуација је постајала све напетија. Полиција је блокирала приступ згради, док су војници специјалних снага били распоређени унутар парламента, што је изазвало додатну забринутост међу посланицима.
watching the citizens of South Korea revolt against martial law is so badass this woman is a legendpic.twitter.com/TZgUqtrhPt
— Omni ☕️ (@InfernoOmni) December 3, 2024
Политичари опозиције, као и многи из владајуће странке, сматрали су да председник покушава да спроведе контролу над законодавном власти, што је довело до бојкота и блокаде његовог декрета. Иако је Јун тврдио да је његов циљ очување државног поретка, многи су га оптужили да покушава да спроведе државни удар.
Опозиција позива на одговорност председника
Вођа опозиције Ли Џи Мјунг изјавио је да ће сви који поступају према наређењу председника Јуна кршити закон. Он је позвао све политичаре да остану у парламенту како би спречили даље кораке председника, док је народ позван да настави са протестима. Опозиција је инсистирала на томе да је проглашење ратног стања било незаконито и да председник треба сносити одговорност за ову одлуку.
Бивши председник Мун Џеин, који долази из редова Демократске странке, осудио је потез свог наследника, наглашавајући да је демократија у Јужној Кореји у озбиљној опасности. У јавној изјави, Мун је позвао парламент да што пре делује како би заштитио демократски поредак у земљи.
Међународне реакције и економску нестабилност
Кризна ситуација у Јужној Кореји изазвала је забринутост широм света. Сједињене Државе, чији су војници стационирани у Јужној Кореји, изразиле су дубоку забринутост због развоја догађаја. Курт Кампбел, заменик америчког шефа дипломатије, рекао је да Бела кућа пажљиво прати ситуацију и позива на мирно решавање политичких несугласица, у складу с владавином права. И међународне организације, попут Уједињених нација, су изразиле забринутост због ескалације политичке кризе.
Економија Јужне Кореје такође је претрпела последице. Јужнокорејски вон је доживео драстичан пад у односу на долар, што је повећало економске несигурности у земљи. Према анализи стручњака, овај пад био је директна последица политичке нестабилности и неизвесности, јер су страни инвеститори постали опрезни у вези са ситуацијом у земљи.
Из Русије, Кремљ је такође изразио забринутост због ситуације у Јужној Кореји, уз напомену да пажљиво прате развој догађаја. Руски званичници су изразили забринутост због могућих последица које би ова криза могла имати за регион, посебно имајући у виду стратешке интересе у источној Азији.
VIDEO: Korean special forces taking over National Assembly building in Seoul. pic.twitter.com/6uHgB6Ywg1 #SouthKorea 🇰🇷 #Biden #Seoul
— Manchester Chronicle 🐝 (@WithyGrove) December 3, 2024