Прочитај ми чланак

ШТА ПОСЛЕ КОРОНЕ Почиње „фаза два“ – Ове земље Европе су кренуле да попуштају мере

0

Најновије бројке из Шпаније, Немачке и Француске показују да је пут до решавања пандемијске кризе и даље дуг, због чега многе владе протеклих дана моле своје грађане за стрпљење док продужавају рестриктивне мере и изолацију. Међутим, све више земаља, не челу са Аустријом и Данском, одлучило је да је дошао тренутак за контраофанзиву на вирус, такозвану "фазу 2".

Након што је почела да бележи више излечених од заражених људи на дневном нивоу, Аустрија је јуче била прва европска земља која је најавила постепено враћање уобичајеним токовима живота и рада њен пример је следила Данска, а затим се за релаксацију одређених мера одлучила и Чешка.

О „фази 2“ размишљају и Хрватска и Италија.

Ево како ће повратак нормалном животу у овим земљама изгледати.

Аустрија

Аустрија је прва у Европи видела конкретне ефекте рестриктивних мера, карантина и социјалног дистанцирања међу грађанима – број новозаражених већ неко време опада, док истовремено број новоизлечених расте.

Зато ће прва релаксација мера уследити већ 15. априла, када ће радње у земљи бити отворене. Ако све остане како треба, остали кораци ће бири спроведени након тога. Ипак, да би се све то било могуће, канцелар Себастијан Курц је апеловао на грађане да се постојећих мера строго придржавају током ускрћњег викенда.

– Ускршња недеља биће одлучујућа и од ње зависи да ли ћемо моћи да спроведемо поновни повратак у нормлано стање – поричио је Курц замоливши грађане да избегавају социјалне контакте и да празник проведу само са укућанима, а не са широм породицом и пријатељима.

Указао је на то да је међународна ситуација и даље драматична, јер се вирус масивно шири.

– У Аустрији смо брже и рестриктивније реаговали и успели смо да спречимо најгоре. Брза и рестриктивна реакција нам пружа могућност да сада брже изађемо из кризе, али само ако се сви будемо доследно придржавали мера и останемо уједињени као до сада – додао је Курц.

Према плану владе, од 15. априла ће своја врата отворити мале радње површине до 400 квадратних метара, као и продавнице грађевинског и баштенског материјала, али уз неопходне мере предострожности, као што је обавезно ношење маски, ограниченог броја купаца и редовне дезинфекције.

Циљ је да од 1. маја све радње, тржни центри и фризери могу да раде. Гастрономија и хотели ће моћи најраније да постепено отварају од средине маја, а о томе ће бито одлучено крајем априла.

Што се образовања тиче, матура и сви други завршни испити биће одржани под посебним мерама, док ће школе до средине маја остати затворене. Универзитети ће до краја семестра наставу одржавати искључиво дигитално, док ће испити И истраживачке активности бити одржане.

Ограничење слободе кретања биће продужено до краја априла. То значи да грађани могу напуштати куће само за одлазак на посао, у куповину, ради помоћи другима, или због шетње и индивидуалног спорта.

Шведска

Министар здравља Рудолф Аншобер казао је да су мере владе деловале и да је сада стопа дневног раста новоинфицираних пала на 1,6 одсто, а време удвостручења броја инфицираних са 6 дана повећала се на 16,5 дана. Укупан број заражених у земљи од почетка пандемије је 12.427, док су преминуле 243 особе.

Данска

Стабилизација у броју новозаражених особа примећена је и у Данској, које је мере изолације донала рано, још 11. марта, а затим инвестирала у масовно тестирање грађана. Због тога је влада синоћ најавила постепену релаксацију мера.

– То је попут ходања по жици. Ако застанемо, можемо пасти. Ако идемо пребрзо, ствари могу да пођу по злу. Стога морамо да правимо мале и опрезне кораке. А још не знамо када ћемо умати чврсто тло под ногама – рекла је премијерка Мате Фредериксен.

Прва релаксација односиће се на образовање. Данска ће од 15. априла отворити вртиће и школе за децу од првог до петог разреда, ако број заражених и смртних случајева од корона вируса остане стабилан.

Гранична контрола остаће на снази, а окупљања више од 10 људи и даље ће бити забрањена. Ако бројке поново почну да скачу, одмах ће уследити нове мере ограничења.

Чешка

Чешки министар унутрашњих послова Јан Хамачек најавио је јуче постепено ублажавање неких ограничења.

Хамачек је изјавио да предлаже да се 14. априла укине забрана путовања чешких држављана у иностранство. Контроле на граници ће бити задржане и људи ће моћи да путују само на основу правила која тек треба да буду утврђена.

Тренутно је Чесима забрањено да напусте земљу, а странцима да уђу у Чешку. Ограничење кретања унутар земље неће бити ублажено до Ускрса 12. априла.

Министар здравља Адам Војтех је најавио да ће влада расправљати о предлогу да се омогући рад већем броју мањих продавница, у складу са развојем епидемије.

Хрватска

Ако се настави успоравање ширења корона вируса у Хрватској, попуштање заштитних мера почеће већ након Ускрса.

– Све зависи од епидемиолошке ситуације. Чекамо оптимални епидемиолошки тренутак и мислим да му се приближавамо – рекао је министар унутрашњих послова Давор Божиновић, додајући да ће најтежа одлука бити када отворити школе.

Премијер Андреј Пленковић је био оптимистичнији када је рекао да се епидемиолошке мере морају и даље спроводи, али да влада припрема „релаксацију“ неких мера ограничења и забране.

До Ускрса се може очекивати само отварање пијаца, док ће о даљим корацима бити одлучено наредних недеља.

Италија

У тренутку када најтеже погођена Италија улази у пету недељу општег карантина, стручњаци оцењују да корона вирус коначно успорава, због чега се влада припрема за „другу фазу“ и постепени излазак из блокаде кроз стратешки план у пет тачака.

План у пет тачака за постепено враћање Италије у нормалу представио је италијански министар здравља Роберто Сперанца, а друштвено дистанцирање “на свим нивоима” и даље ће бити главно правило – држање безбедне међусобне раздаљине и коришћење заштитне маске за одлазак у куповину намирница, али и на послу.

Биће успостављене такозване Ковид болнице које ће наставити са радом чак и када здравствена криза прође, све до дистрибуције вакцине. Тоје одлучено делом због тога што се други талас пандемије не може искључити, али и да би се што више растеретиле друге болнице.

У оквиру програма је и јачање здравствене мреже, а та мера подразумева да пацијент позитиван на вирус уз помоћ тима специјалиста пролази кроз процес лечења и неге, потенцијални позитивни случајеви биће идентификовани, а њиховим блиским контактима биће наређена самоизолација.

Истиче се да је важно питање правилне употребе серолошких и молекуларних тестова, уз могућност поузданог теста крви на антитела којим би се утврдило ко је већ прележао вирус.

Последња тачка програма предвиђа дигиталну стратегију и употребу технологије за помоћ у пандемији, као на пример проналажење блиских контакта оних који су позитивни и надгледање здравственог стања пацијената у карантину путем апликација.

Заменик италијанског министра здравља Пијерпаоло Силери оценио је да је први талас олакшавања рестрикција могућ наредних неколико недеља.

„Рано је говорити о датумима“

Са друге стране, многе европске земље упозоравају своје нестрпљиве грађане да је и даље прерано говорити о укидању мера, јер би у случају претераног опуштања могла да их задеси судбина Јапана и Сингапура који су рано укинули ограничења, али се сада суочавају са другим таласом инфенкције.

Чим је њен аустријски колега најавио постепени повратак у нормалност, велики притиак је био на немачкој канцеларки Ангели Меркел да изађе са сличним оптимистичним прогнозама. Ипак, она је истог дана поновила да би било „потпуно неодговорно од ње да говори о датумима“.

Једни је у овоме подржавају, наводећи да ће се свако брзање одразити у изгубљеним људским животима, али има и оних који сматрају да је Меркелова „канцеларка малих корака“ и да је потпала под „диктат шачице вирусолога“.

У међувремену, у Француској, премијер Едуард Филипе рекао је да ће укидање мера бити „застрашујуће сложено“ и да људи не треба да очекују „општу деконфигурацију, одједном, свуда и за свакога.“

Поводом јучерашњег таласа најава о релаксацији мера огласила се и Светска здравствена организација (СЗО), која упозорава да се мере не укирају прерано.

– Једно од најважнијих упутстава је не одустати од мера прерано да се не би поново десило повечање оболелих. То је слично као да се и сами разболите и ако устанетепрерано из кревета и прерано трчите, ризикујете да се вратите у кревет и имате компликације – рекао је портпарол СЗО Кристијан Линдмеиер у виртуелном брифингу.