Прочитај ми чланак

Шта је позадина тврдње да рат може да се оконча до 2025. године

0

Украјина је у септембру претрпела велике територијалне губитке, изгубивши најмање 468 квадратних километара, а процењује се да је Москва дневно губила око хиљаду људи, укључујући мртве и рањене

Турнеја украјинског председника Володимира Зеленског по Европи указује на то да је он можда спреман на компромисе како би дошло до примирја у Украјини, наводи Коријере дела Сера.

Украјински председник тренутно обилази европске престонице како би представио свој „План победе“ европским лидерима. Турнеју је започео у Дубровнику, где се састао са лидерима земаља југоисточне Европе. Потом је посетио Париз, где се састао са француским председником Емануелом Макроном, и Рим, где се сусрео са премијерком Ђорђом Мелони. У петак га је примио и папа Фрања.

Међутим, дуго очекивани НАТО самит, који је требало да се одржи у америчкој војној бази Рамштајн у Немачкој, одложен је јер је амерички председник Џо Бајден морао остати у САД због претње урагана Милтон.

Према италијанском листу Коријере дела Сера, појачани напори Зеленског на међународној сцени одражавају његово уверење да је сада право време за проналажење решења које неће ослабити Украјину и изложити је будућим руским агресијама. Зеленски је на платформи X изјавио да у наредним месецима Украјина има стварну прилику да убрза напоре ка постизању мира и стабилности, надајући се да рат може бити окончан до 2025. године.

Међутим, ситуација на терену је сложена. Украјина је у септембру претрпела велике територијалне губитке, изгубивши најмање 468 квадратних километара, а процењује се да је Москва дневно губила око хиљаду људи, укључујући мртве и рањене.

Corriere наводи да би Зеленски могао бити спреман на прекид ватре дуж тренутне линије фронта, али без признања нове службене границе, у замену за сигурносне гаранције западних земаља, посебно Сједињених Држава. Ове гаранције би могле бити сличне онима које САД пружају Јапану, Јужној Кореји и Филипинима. Зеленски такође тражи убрзан пријем Украјине у Европску унију.

Ипак, овај план се суочава с бројним препрекама. Руски председник Владимир Путин није задовољан само освојеним територијама, већ жели политички контролисати Украјину. Такође, док је Зеленски наводно отворен за прекид ватре, његов саветник Михаил Подољак је брзо демантовао ову могућност, наглашавајући да неће бити ефикасних сигурносних гаранција све док Русија не изгуби рат.

Позивајући се на италијански лист, немачки Билд поставља питање да ли се Зеленски заправо суочава са бруталним компромисом са лидером Кремља, наводећи као сензационалну вест тврдње Коријере дела сера да је Зеленски спреман за прекид ватре дуж тренутне линије фронта.

Према изворима Волстрит журнала, амерички и европски званичници су скептични према плану Зеленског, јер не виде јасан пут ка потпуној победи Украјине. Такође, постоје процене да би потпуна победа Украјине захтевала стотине милијарди долара, што је финансијски терет који ни САД ни Европа не могу лако поднети.

Ситуација у Украјини је напета и народ све више размишља о компромисима. Према истраживању Кијевског института за социологију, око 33% Украјинаца је спремно да уступи део територије у замену за мир. Ипак, стручњаци попут Сергеја Сумленија упозоравају да Русија жели уништити Украјину као државу, те да чак ни споразум о замрзавању сукоба не би променио дугорочне руске амбиције.