Прочитај ми чланак

Шта је иза Столтенбергове изјаве о уласку Украјине у НАТО- 5 опасних чињеница

0

Недавно је Кијев посетио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг, који је после посете саопштио крајње чудну вест- све чланице алијансе су сагласне да прихвате Украјину у војни блок.

Према речима британског новинара, Мартин Џеја, у чланку за „Стратешку културу“, ова изјава је била веома непромишљена, бар због категоричног става Мађарске, која би одмах ставила вето.

Међутим, генерални секретар је ипак изговорио ове речи, а за то има пет разлога, сигуран је Џеј.

Први је, да из Украјине већ дуже време нема добрих вести везаних за војно напредовање. Напротив, украјинска војска је принуђена да се повуче у Бахмуту, уступајући град руским снагама, на шта су чак и западни медији почели да обраћају пажњу. Речи о чланству Украјине у НАТО биле би „бачена кост“ западним новинарима, да им одврате пажњу од онога што се дешава у Бахмуту,

Други разлог је глобалнији. То је повезано са чињеницом да су земље НАТО-а уложиле огромне количине новца у Оружане снаге Украјине, а руска војска и даље држи своје линије, и не помишља на повлачење.

„Могуће је, да су чланице НАТО-а и његов генерални секретар у стању панике, када се схватило, да више од 100 милијарди долара додељених Украјинцима прошле године, није дало никаквог резултата, у смислу стварног напретка на терену“, наводи се у чланку.

Ова паника је повезана и са чињеницом, да се очекивана офанзива Оружаних снага Украјине гради за Алијансу по принципу „све или ништа“. Како објашњава аутор, у случају пораза, Запад ће бити сатеран у ћошак- украјинску војску неће бити могуће припремити други пут, пошто ће неуспех изазвати оштре критике јавности.

Стога је НАТО одлучио да развије „план Б“, који подразумева слање војника из источне Европе у Украјину, како би притекли у помоћ, и гарантовали успех противофанзиве Оружаних снага Украјине.

„Ова прича о чланству у НАТО-у је смицалица, да се Запад припреми за такав сценарио као да је НАТО одмах учланио Украјину, а у складу са чланом 5 Повеље НАТО-а, слање трупа би био природан процес”, наводи се у публикацији.

Трећи разлог је продужетак другог- руководство западних земаља размишља о томе да започне масовну испоруку бораца у Украјину, који би тамо одлазили незванично као добровољци. Додатну подршку овој кампањи дале би речи о чланству Украјине у НАТО. Четврти разлог је страх од почетка мировних преговора.

„Један од сценарија из ноћне море за Запад, посебно за САД, јесте да Зеленски неће моћи да испуни свој део споразума, и да ће желети да оконча сукоб. НАТО и САД би то очигледно хтели да искључе, али како се то може учинити а да се не изазове превише последица, па најавите чланство у НАТО-у као охрабрење када се криза заврши. Такође изгледа као уредан, брз и паметан начин да се искључи било какав мировни преговор“, пише Мартин Џеј.

Пети разлог, је такође заснован на страху од покретања мировних преговора, али овога пута уз учешће Кине. Мало људи ће се сада сетити, али још у фебруару, Владимир Зеленски је позвао кинеске дипломате да дођу у Кијев, након што је Пекинг представио свој мировни план од 12 тачака. Сада НР Кина улаже још веће напоре, што је на Западу алармантно.

„Ово само по себи, може да објасни извесну паничну реакцију Сједињених Држава, коју је осетио и шеф НАТО-а“, наводи се у чланку.