Прочитај ми чланак

СРПСКА ДОКТОРКА ИЗ ШВЕДСКЕ: Стари шетају, школе и кафићи раде, нема војске…

0

"У Шведској је до јуче од короне оболело 2.272 особе, има 36 преминулих, конкретно имају 22 случаја на 100.000 становника. Упркос томе, у овој земљи раде продавнице, ђаци иду у школу, и наравно на улицама нема наоружане војске", прича за Директно.рс докторка Драгана Јеличић, педијатар на Дечјој клиници у Калмару.

У Краљевини Шведској нема полицијског часа, грађани се крећу нормално, иду на посао, саобраћај ради, као и продавнице за снабдевање. Велики догађаји су отказани, затворене су поједине културне или спортске институције, али на локалу се одржавају утакмице.

У Шведској овог нема

– Негде гимназијалци имају онлајн наставу, основци иду у школу, али не свуда јер се на локалу доносе одлуке. Пооштрене су хигијенске мере, форсира се прање руку, деца (имају бесплатно топли оброк) не узимају сама храну, већ им деле и избор јела је смањен. Укинуто је оно што се једе без прибора. Полиције или војске напољу нема, гледам како је у Србији и не могу да се начудим. Шта ће им маске, за име света? А пушке? Да пуцају у вирусе или непослушне грађане – пита нас докторка Јеличић, док преноси ситуацију из Калмара, града у ком је после Београда и Војно-медицинске академије наставила живот и каријеру.

– Одложене су многе планиране операције и хоспитализације да би се сачували капацитети за случај пораста броја тешко оболелих. Медицинско особље са симптомима прехладе, грипа и слично, чак и мањим, не ради док није два дана без симптома. Не раде се анализе ако слика није таква да захтева пријем у болницу. То ће се можда променити, јер овако отпада много особља због баналних симптома, који можда и нису Цовид-19. Наравно, и тај вирус у већини случајева даје баналне симптоме, али такви би ипак били изоловани у кућама док нису потпуно без знакова 48 сати. Они који имају симптоме прехладе, а негативни су на коронавирус, могли би и да раде. У истом пакету анализа је и вирус грипа – објашњава нам педијатар Дечје клинике у Калмару.

И у Шведској расте број заражених короном, у тој скандинавској земљи смртност је, дакле 1,58 одсто, од којих на преминуле мушкарце одлази 56 одсто – званични су подаци Института за народно здравље.

– Већина пацијената има и друга обољења, дијабетес, бубрежну, срчану болест или јетре, гојазност… Рутине у здравству се динамично мењају у складу са стањем и потребама. У почетку су се анализирали само они који су дошли из ризичних подручја и имали симптоме. Сада се ПЦР анализа бриса ждрела на коронавирус спроводи код свих, који имају инфекцију праћену симптомима од стране дисајних путева и потребу за болничким лечењем. Налаз је готов истог дана, ако је узорак послат у лабораторију до 13 часова.

Посете у болницама су смањене, а забрањене у домовима за старе. Партнер уз маме на порођају? Да.

– То није ризична група. Ако је нека породиља оболела и доказана на корону, постоји процедура. Важно је напоменути, не тестирају се „кандидати“ за корону већ болесни, са симптомима који би могли то бити, у таквом су стању да им је потребан пријем у болницу. Цовид-19 је капљична инфекција. Дакле, кијање и кашљање у лакатни превој, а не у шаку (то овде нико не ради, то смо научили нултог дана по пресељењу у Шведску), не дирати се по лицу, разумно прати руке.

Докторка Јеличић каже да су мере превентиве важне, и да има измена у болници и на поликлиници.

– По доласку пацијенти се сада пријављују на шалтеру, а не преко дисплеја као обично (укуца се матични број и „чекираш“ се). Нико не носи маске, сем оних који раде са зараженима, на интензивним и инфективним одељењима. Тада се носи једнократна пластична кецеља, капа, маска и заштитне наочаре или визир. На појединим хитним пријемима постоје шатори за тријажу, где искусна сестра, а негде и лекар, одвајају пацијенте сумњиве на ову инфекцију, а остале хитне случајеве прослеђују на обични, редовни хитни пријем.

Шведско министарство здравља препоручују физичку активност свима и у време короне, наравно с акцентом на опрезност. Стари шетају, а одговоре на сва питања грађани проналазе на овом сајту.

– Моји родитељи седе већ десет дана у гарсоњери од 24 квадрата на Видиковцу. Мама (72) је оперисана као хитан случај у мају прошле године, док нам је била у посети. Акутни и коронарни синдром, петоструки бајпас, након хитног транспорта у кардиохирурски центар удаљен 240 километар, након што је медицински потпуно занемарена у Београду. Сада јој свакако прети тромоемболија због седења више него корона. Али ако изађе, ту је и претња казном у висини петомесечне пензије медицинске сестре. Додуше, може и у затвор. Ако јој онај чувар народног здравље са маском и пушкомитраљезом не пресуди одмах по изласку у незакониту шетњу.