Прочитај ми чланак

Спремају се за Светски рат: ЕУ преводи економију на војни режим због Украјине

0

Запад жели да повећа производњу муниције за Украјину. Циљ је милион граната и ракета ове године. Међутим, произвођачи нису сигурни да могу обезбедити тај капацитет.

„Говоримо о преласку привреде у ратни режим, рекао је европски комесар за унутрашње тржиште Тијери Бретон. „Из буџета ЕУ издвојићемо 500 милиона евра, а то ће бити допуњено финансирањем појединих држава.

Како је напоменуо званичник, 11 земаља је спремно за производњу граната калибра 155 mm и 152 mm. Такође су у стању да произведу муницију 120/122 mm, ракете разних типова.

Сада то треба координисати са Европским парламентом и Саветом ЕУ. У Бриселу уверавају да неће бити потешкоћа.

Савет Европске уније је 5. маја одобрио још милијарду евра преко Европског мировног фонда. Новац ће бити употребљен за надокнаду трошкова оним земљама које су спремне да Кијеву обезбеде муницију из сопственог арсенала. Ово је друга таква транша.

ЕУ је укупно потрошила више од 5,6 милијарди евра на украјинску војску . И то без учешћа појединих земаља.

Обе стране у сукобу суочавају се са недостатком граната, али овај проблем је акутнији за Оружане снаге Украјине. „ Русија користи онолико граната сваког дана колико Европа може да произведе за месец дана“, рекао је европски дипломата Фајненшел тајмсу у марту.

Према западним медијима, прошлог лета руске трупе су трошиле до 50.000 муниције дневно, украјинске – шест до седам хиљада. Милион годишње је мање од три хиљаде дневно. Кијеву треба много више.

Према речима министра одбране Алексеја Резникова , чак и док су се браниле, Оружане снаге Украјине су сваког месеца потрошиле око 110.000 граната калибра 155 mm. „Да нисмо толико ограничени, користили бисмо 594.000 месечно“, објаснио је он. „Према нашим проценама, најмање 60 одсто од тога, 356.400, потребно је за успешно извршење борбених мисија.“

А то је само једна врста муниције. А нама су потребни различити.

Наравно, Европска унија није једини извор. Ту су и САД. А могућности је много више.

Пентагон је већ пренео од фебруара 2022. следеће:

више од два милиона пројектила калибра 155 mm и око седам хиљада прецизно вођене муниције овог калибра;

више од 50 хиљада 152-милиметарских граната;

око 40 хиљада артиљеријске муниције калибра 130 mm;

40 хиљада граната калибра 122 mm;

60 хиљада муниције за МЛРС Град;

450 хиљада граната калибра 105 mm.

Већина је из старих залиха. Американци испаљују око 14.000 метака за топове калибра 155 mm месечно. До краја године планирају да ову цифру повећају на 24.000. А за пет година – до 85 хиљада.

У ЕУ је, према речима Франц-Стефана Гадија , запосленог у Међународном институту за стратешке студије у Лондону , прошле године произведено укупно око 300 хиљада граната калибра 155 mm.

Укупно, према The New York Timeс-у , Европа је спремна да да око 650 хиљада граната годишње – укључујући и тенковске.

Европски војно-индустријски комплекс је очигледно увелико стао.

У предузећима постоји мањак кадрова. Нема довољно инжењера и радника, наводи Еурацтив . Ако се овај проблем не реши, наведени циљеви неће бити остварени.

Истовремено, предузећа још немају дугорочне планове за поруџбине и инвестиције, што значи да запосленима не могу понудити дугорочне уговоре.

Проблеме ствара и фрагментација европског војно-индустријског комплекса. Производња се дистрибуира углавном између Немачке , Француске , Италије и Шпаније . У земљама бившег друштвеног блока остало је нешто из совјетских времена. А тешкоће су свуда.

Чешкој Експлозији, која производи барут, недостаје сировина. Исто важи и за Пиринеје: директор Фабрица де Муниционес де Гранада (ФМГ), Антонио Каро, жалио се да се цена основних материјала удвостручила, а у неким случајевима и утростручила.

Генерално, циљ од милион муниције годишње, с једне стране, Европској унији је тешко постићи. С друге стране, ни ово није довољно за Кијев.