Прочитај ми чланак

Спрема се сценарио за Вучићево увођење санкција Русији, ево о чему је реч

0

Европски парламент (ЕП) затражиц́е од Европске уније (ЕУ) да обустави приступне преговоре са Србијом док Србија не уведе санкције Русији, преносе медији.

Ово се наводи у нацрту извештаја о новој стратегији ЕУ у процесу проширења у који је Радио Слободна Европа (РСЕ) имао увид.


„Дати приоритет усклађивању земаља приступница са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ и наставити приступне преговоре са Србијом само ако се земља придржава санкција ЕУ против Русије“, наводи се у нацрту извештаја.

Вучић о референдумима у Украјини: „Да то признамо, никакву позицију више не бисмо имали“
Чланови ЕП ће о овом документу расправљати на седници спољнополитичког одбора 13. октобра, а коначна верзија нацрта биће у облику резолуције Европског парламента. Гласање о резолуцији очекује се у новембру, преноси РСЕ. Резолуције ЕП нису правно обавезујуће за државе чланице или друге европске институције.

Европске социјалдемократе, друга највећа групација у ЕП, већ су саопштиле да сматрају да ЕУ не може да настави приступне преговоре са Србијом ако не уведе санкције Русији и најавиле да ће то бити укључено у предстојећи извештај о проширењу.

Србија је једина земља у региону која није увела санкције Русији

Од почетка рата у Украјини, Европска унија редовно тражи од Србије да уведе санкције Русији у складу са одлукама ЕУ, јер земље кандидати за чланство у ЕУ треба да постепено усклађују своју спољну политику са политиком Европске уније, укључујући санкције.

Србија је једина земља у региону која није увела санкције Русији, док су остале земље Западног Балкана све политике ускладиле са политикама ЕУ.

Министри спољних послова Србије и Русије Никола Селаковић и Сергеј Лавров потписали су прошле недеље у Њујорку, на маргинама 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација, План консултација својих министарстава за период 2023–2024.

Европска унија је реаговала истичући да је „озбиљно забринута“ због потписивања овог документа и да Србија тиме шаље поруку „да намерава да јача сарадњу са Русијом“. Србија преговара о чланству у ЕУ од 2014. године.

Владавина права, као и односи са Косовом сматрају се кључним елементима који одређују напредак процеса придруживања. Међутим, од почетка рата у Украјини 24. фебруара, односи са Русијом су такође постали важни и биће кључни за одлуку о отварању нових поглавља.