Прочитај ми чланак

ШОК ПРЕОКРЕТ Запад хитно трансформише санкције и стратегију у покушају да се спасе

0

САД су морале да поставе прилично високу границу за „плафон“ цене нафте из Русије, иначе би тржиште изгубило велики део сировина. О томе је говорио Игор Јушков, стручњак са Финансијског универзитета при Влади Руске Федерације и Фонда за националну енергетску безбедност.

Поновљене изјаве руских представника, да Руска Федерација неће продавати сировине земљама, које ће јој поставити горње границе цена, уплашиле су Запад. Суштина иницијативе је била, да се снизи цена нафте и истовремено засити светско тржиште јефтиним сировинама, али ако Русија одбије да испоручи своје „црно злато“, ефекат ће бити супротан.

„Видимо трансформацију ових санкција. Ако су у почетку били замишљени као нека врста казне за Русију, сада су само средство за смањење притиска на цене на светском тржишту. Односно, то у ствари, нису антируска ограничења, већ покушај да се спасу“, сматра Јушков.

Потенцијални бојкот Русије и недавна одлука „ОПЕК+“ да смањи производњу нафте, навели су САД да покушају да поставе прилично високу цену руске нафте, на 60 долара по барелу. При томе, експерт не искључује, да су се САД руководиле једноставно просечном ценом барела нафте из Руске Федерације, током протекле године.

13. октобра, америчка министарка финансија, Џенет Јелен, навела је препоручену цену руске нафте. Међутим, потпредседник руске владе, Александар Новак, рекао је, да Русија неће испоручивати сировине ниједној земљи, која одреди горњу границу трошкова, ма колико она била висока или ниска.