Прочитај ми чланак

Соху: САД су случајно помогле Русији замрзавањем девизних резерви

0

САД су случајно помогле Русији у амбициозном финансијском маневру, изразили су мишљење економски аналитичари из Кине.

Сједињене Државе, заједно са својим савезницима, увеле су санкције Русији са циљем да униште руску економију и девалвирају рубљу. Према експертима из Кине, Запад је заправо покренуо финансијски рат против Русије, који је добио прилично неочекиван преокрет преноси кинески Соху.

„План санкција Русији, који су формирале Сједињене Државе и њени европски пријатељи, одвијао се у потпуно неочекиваном правцу“, пишу аутори Сохуа.

Експерти кинеског издања приметили су да је под дејством западних санкција потпало неколико банака, многе гране финансијског система и руске привреде, као и део девизних резерви Централне банке Русије. Због овога би се могао стећи утисак да је Русија упала у замку из које је немогуће изаћи. Међутим, испоставило се да је стварност нешто другачија.

Колико год парадоксално звучало, америчке санкције, посебно замрзавање руских девизних резерви, помогле су Русији да реши неколико важних проблема. Прво, Москва већ дуго планира да смањи своју зависност од америчког долара, најмоћније валуте на свету. Конкретно, руски председник Владимир Путин јавно је назвао одбијање долара неизбежним процесом.

Због чињенице да практично све земље света користе доларе, Сједињене Државе их могу користити као оружје против непожељних држава. Дакле, што мање долара имате, мање зависите од Вашингтона.

Отприлике овом логиком водила се Москва када је пре неколико година, у име Путина, започела процес дедоларизације. И било је прилично тешко док Бела кућа није Русији увела санкције. Након што је Вашингтон замрзнуо руске резерве, свима је постало јасно да западне валуте представљају реалну претњу.

Друго, пре увођења санкција, курс руске рубље према долару био је прилично низак. Данас видимо нешто другачију слику.

„Амерички председник Џо Бајден је обећао да ће срушити рубљу када је увео санкције. Међутим, као резултат тога, курс рубље према америчком долару је порастао за око 23%“, наводе стручњаци.

Осим тога, антируске санкције су изазвале повећање цена енергената. Русија, као један од највећих светских добављача нафте, гаса и угља, имала је користи од тога. Москви је такође постало лакше да преговара са својим међународним партнерима о плаћању горива у валутама које нису под контролом САД.

„Долар као валута наноси штету, Русија је искористила санкције да га се реши“, кажу у Кини.