Прочитај ми чланак

СЛУЧАЈ ФОЛКСВАГЕН: Завера или не?

0

volkswagen-russia-factory

Упркос томе што продаја аутомобила у Русији тежи шестогодишњем минимуму, два гиганта Фолксваген и Форд придржали су се својих дугорочно планираних инвестиција у руске фабрике мотора.

Тако је 4. септембра Фолксваген свечано отворио своје постројење вредно 279 милиона долара у Калуги, југоисточно од Москве, које ће производити 150,000 мотора годишње за фолксвагене произведене у Русији, што би смањило цену аутомобила. Само дан раније амерички Форд потрошио је 275 милиона долара на своју прву фабрику мотора у Русији, у региону Татарстан, док је производњу мотора почео и Рено у округу Самара. А само две недеље касније Фолксваген је дошао на удар јавности због превелике емисије штетних гасова возила која користе дизел мотор.

Постоји више разлога зашто су одједном компаније похрлиле у Русију. Један од њих је што Русија дозвољава ослобађање од такси за увозне делове под условом да се фабрике изграде у Русији. Други разлог је јефтина радна снага. Због пада рубље, просечна плата Руса постала је мања од 500 долара месечно, те су постали јефтинији од Румуније и Кине.

Драстичан пад продаје аутомобила у Русији тешко је поднео Џенерал моторс, који је затворио фабрику у Санкт Петерсбургу због превеликих осцилација. Са друге стране, Форд је потпуно самоуверен упркос паду продаје од 52% у првих седам месеци ове године. Тако је од почетка године на тржиште избацио четири нова модела а пре недељу дана у Калининграду никла је још једна фабрика у којој ће се склапати камиони специјално намењени руском тржишту, а у складу са европским безбедносним стандардима.

vw grafikСАД је сазнала да Фолксвагенова возила крше закон о емисији гасова годину дана пре него што је та чињеница обелодањена. Наводно, у возилима постоји софтвер који даје лажне податке о емисији. Фолксваген је признао да су таква возила продавана неколико година уназад.

Око 500.000 возила са дизел мотором у Америци ће морати да се поправе. Међутим, америчке власти су умириле власнике фолксвагенових возила да су возила безбедна, али да ће морати доћи до поправке како не би више лажно пролазили тест о емитовању гасова.

Са друге стране, званичник Фолксвагена у Русији поручује да нема разлога за бригу пошто су се продавали углавном еуро 4 и еуро 5 мотори, а не дизел. Руски министар за трговину изјавио је да су Фолксвагенова возила прошла тест о емисији гасова у Русији.

Мартин Винтеркорн, извршни директор Фолксвагена који је поднео оставку због скандала, имао је у плану да до 2018. буде лидер три светска тржишта и годишње продаје 10 милиона аутомобила. За време његовог пословања, Фолксваген је постао највећи страни произвођач аутомобила у Кини. Што се тиче плана за САД, Винтеркорн је задао запосленима циљ да утроструче продају на бар 800,000 возила годишње.

У Европи је сваки четврти ауто припадао неком од брендова Фолксвагена (Фолксваген, Ауди, Порше, Шкода, СЕАТ, Бентли или Ламборџини). Циљ да продаје 10 милиона аутомобила постигли су 2014., четири године пре планираног и тако претекли Тојоту и Џенерал Моторс, а у првој половини ове године постали су водећи.

Стање компаније променило се преко ноћи. Фолксваген се суочава са великим губицима. Повлачење је већ коштало 6,5 милијарди евра (7,3 милијарди долара), а цех ће порасти. Америчке власти могу у теорији да наплате 18 милијарди долара због кршења лимита. Немачка такође може увести казне фирми а инвеститори ће тражити компензацију. Буџет Фолксвагена је 21.5 милијарди долара, а могу га ускоро повећати на 25 милијарди.

Међутим, аналитичари сматрају да то неће бити довољно да покрију губитке. Фабрике у Немачкој и Мексику смањиле су рад, а и замрзнуто је запошљавање до краја године. По мишљењу многих, највећи је губитак отпуштање двојице мајстора који пре неколико година нису успели да направе еколошки бољи мотор. Након тога имали су бројне успехе и направили светску каријеру. Порше је захваљујући њима победио у трци у Ле Ману јуна ове године.

Након овакве медијске хајке, Фолксвагену остаје само да направи добру стратегију како би се извукао из најтежег периода компаније. Брзи и одлучни потези могу вратити немачкој фирми некадашњи углед. А нама остаје да се питамо да ли је могуће да је потпуно случајно нападнута компанија која је била на свом врхунцу и уз то угрожавала интересе америчких конкурената.

Упутнице

http://www.wsj.com/articles/vw-emissions-probe-zeroes-in-on-two-engineers-1444011602

https://www.rt.com/business/317402-volkswagen-russia-emission-probe/

http://europe.autonews.com/article/20150904/ANE/150909931/vw-ford-open-engine-plants-in-russia-amid-market-plunge

http://money.cnn.com/2015/09/28/news/companies/volkswagen-scandal-two-minutes/

http://www.themoscowtimes.com/article/529405.html

(Србин.инфо Маја Орлић)