Прочитај ми чланак

Ускршњи празници у Москви и Санкт Петербургу

0

sankt_620x0

(Новости)

Русија поново постала једно од најтраженијих одредишта. Аранжмани за Москву и Санкт Петербург продати још у марту

Аранжмани за првомајске празнике у Москви и Санкт Петербургу продати су још у марту, јер је Русија поново постала једно од најтраженијих одредишта.

У земљама западне Европе симбол за Ускрс су зечићи и чоколадна јаја, али у Русији, то је прави празник за душу и очи. У чувеном позоришту Марински, овогодишњи ускршњи фестивал, који траје од 5. до 16. маја, посвећен је бици код Курска, која се догодила пре 70 година. Концерти у славу руске војне стратегије одржаваће се у неколико градова, а у музици врхунских уметника уживаће и туристи који допутују у Москву.

Многи Руси посте, а први дан Ускрса славе уз богату трпезу. На столу обавезно треба да се нађе колач кулич, који се прави од јаја, маргарина и шећера у праху, а који је често лепо осликан, попут ускршњих јаја. Уочи Ускрса у свим радњама може се купити овај укусни колач који Руси, пре него што га поједу, однесу у цркву. Туристима је увек занимљиво када недалеко од супермаркета затекну свештенике који „благослове колач“.

Руси се окупљају у цркви око 23 часа уочи Ускрса, а малобројни срећници у Храму Христа Спаситеља доживеће незаборавно искуство – тренутак када у поноћ почну да звоне звона и свештеници отворе врата иконостаса.

Неколико група туриста из Србије уживаће у лепим пролећним данима у Санкт Петербургу и Москви. Санкт Петербург је основао Петар Велики 1703. године на ушћу Неве у Балтичко море. До 20. века то је била престоница Русије, значајан европски центар и најзначајнија руска лука на Балтику. Санкт Петербург има пет милиона становника, а старо градско језгро је под заштитом Унеска. Туристи из Србије шетаће Невским проспектом, видеће Дворски трг, Адмиралитет, Васиљевско острво и Казањски сабор. После Петропавловске тврђаве, уживаће и у храму уметности Јермитажу, руском Версају.

Москва ће од 1. до 9. маја бити у празничном духу, јер ће овогодишњи Дан победе бити спектакуларнији него иначе. У Москви живи 12 милиона људи, а наши туристи ће највише времена провести у Кремљу, који је од 1703. године политичко средиште Русије и у којем се налази колекција Фабержеових јаја.

ОСИМ цркве Василија Блаженог, туристи ће видети и храм Христа Спаситеља, Баљшој театар, Врапчева брда, али и музеј Бородинске битке.