Прочитај ми чланак

ТАЈНИ ПСИХОЛОШКИ ПРОФИЛИ светских лидера које је израдила ЦИА

0

gadafi sadam

Америчка ЦИА има дугу историју истраживања психичких и политичких профила међународних личности, али са различитим степенима дубине и прецизности. Сазнајте неке занимљиве узорке покушаја да се „уђе“ у главе светских лидера.

Адолф Хитлер

Амерички психолог Henry Murray је за Хитлера навео да је нарцисоидни неуротик склон самоубиству, несигурни, беспомоћни мазохиста који је себе је видео као „рушитеља застарелог јудео-хришћанског суперега“, пише Mother Jones.

Психолози се слажу да је Хитлерова личност пример противречја типа којег су обиљежили интензивни напори да тврдоглаво превлада рани инвалидитет, слабост и понижења, а понекад и напоре да се освети за повређени понос.

Хо Ши Мин

ЦИА је проучавала вијетнамског лидера 1950. Иако је документ остао класификован, извор који је радио за агенцију изјавио је да је америчка обавештајна служба погрешно протумачимо мотиве и политичке циљеве Хо Ши Мина. Као производ Хладног рата ЦИА је подцијенила његов „претерани марксизам и горљиви национализам“.

Никита Хрушчов

ЦИА је Хрушчова приказивала као „сировог сељака који је волио бити непредвидљив и дволичан“.

Међутим, према извештају, уочи састанка са Џоном Ф. Кенедијем 1961., совјетски вођа је „био прилично достојанствен и имао заиста необичну способност да пројектује снагу властите личности“.

Менахем Бегин и Анвар Ел-Садат

У очекивању разговора у Кемп Дејвиду 1978., ЦИА је на захтев председника Џимија Картера припремила психолошке профиле израелског премијера Бегина и египатског председника Садата. Према агенцији, самопоуздање и посебан изглед су кључни инструменти у иновативном развоју Садат спољне политике, једнако као и његова флексибилност, те способност да изађе из културне изолованости арапског света.

Бегина је обележила његова „склоност за прецизношћу и легализмом“. ЦИА је тада навела „како Бегин верује да сусрети светских лидера очи-у-очи могу произвести промене у њиховим сложеним и наизглед тврдоглавим приступима међународним проблемима“.

Муамер Гадафи

Почетком 1980. ЦИА је покушала описати либијског вођу чије се акције односе се на владу Роналда Регана.

„Упркос увреженом супротном мишљењу, Гадафи није психотичан и већину времена је у контакту са стварношћу. Сматра се да Гадафи пати“ граничног поремећаја личности „, али је он под тешким стресом и зато подлеже необичном понашању, те суд о њему може бити погрешан“, наводи ЦИА.

У накнадном профилу ЦИА понашање Гаддафија описује као последицу „надолазеће или стварне кризе средњих година“.

Садам Хусеин

ЦИА за Садама Хусеина наводи да, иако се често ирачког лидера назива „лудаком Блиском истока“ и „мегаломан“, заправо нема доказа да пати од психичког поремећаја.

Међутим, примећује се да Хусеин има „јаку параноидну склоност“.

„Хусеинова тежња за моћи у Ираку нема граница. Садам нема жељу да буде мученик и опстанак је његов приоритет број један. Он је прагматични самопроглашени револуционар и не желе сукоб у Ираку, јер зна да би у том случају његов статус као вође био уништен“ , наводи се у извештају.

Жан-Бертранд Аристиде

Године 1991. ЦИА је развила психолошки профил овог председника Хаитија у прогонству. Према профилу, Аристиде патио од маничне депресије и тражио је тражили лечење у болници у Монтреалу, те узимао моћне антипсихотике. Надаље, био је „склон насиљу и приликом покушаја повратка на власт ће покушати побити своје политичке противнике“.

Након ове епизоде је колумниста Thomas Omestad закључио да је овај посао у ствари био црна мрља у угледу агенције.

„Ако ће се за политичаре и даље захтевати израда профила, онда треба захтевати да ЦИА барем учини праве“, рекао је Thomas Omestad.

(altermainstreaminfo.com)