Прочитај ми чланак

Перм: Култура довукла милион људи на Урал

0

perm-foto-famouswonders-com_f

(Вести)

Готово милион људи посетило је током јуна овогодишњи фестивал савремене уметности „Беле ноћи у Перму“, граду на Уралу, који претендује да буде културни центар Русије.

Фестивал ове године траје 23 дана и замишљен је традиционално као уметнички организам у којем заједно живе различити видови уметности и један другог допуњују. У фестивалском градићу, у сцру града, у више од 2.600 „догађа“ учествовало је готово 13.000 људи, од којих су три одсто странци из чак 27 земаља света.

Организовани су концерти класичне музике, театри, изложбе, улични театри, перформанси, а ту су били и сликари, вајари, мајстори старих заната који креирају пред очима посетилаца, мађионичари, луткари. Међу „тематским данима“ био је и „Покољење П“, перфоманс који је вратио посетиоце у осамдесете године прошлог века Совјетског савеза.

Препродавци фармерки, грамофонских плоча, гардеробе, нудили су посетиоцима своју робу, за барским столовима пило се пиво из тегли, јела се сушена риба „вобла“, са совјетске „Правде“ играле домине. За то време, чувари морала обучени у стилу те епохе, са црвеним тракама на рукаву и натписима „дружиник“ ловили су по градићу оне који су кршили правила совјетског система и позивали „поштоване грађане“ да не подлежу утицају.

Вајар Алексеј Даинзон, који је рођен у Перму, али тренутно живи у Израелу, изразио је задовољство што је ове године успео да са израдом своје скулптуре буде учесник фестивала.

„Сваког дана показујем посетиоцима како се израђује скулптура. Како се лепе комадићи плочица, тањира, шоља на конструкцију, технику рада, објашњавам све тајне. Људе то интересује, јер би и сами могли да направе нешто слично. Посетиоци су веома заинтересовани“, каже Даинзон.

Посетиоци заиста тврде да им је у фестивалском градићу све занимљиво, тим пре што је „све на једном месту“ и што је, такође важно, бесплатно.

„Хвала организаторима. Сваке године развијају фестивал све више, доносе новине, креативност, уче младе да гледају на свет другачије, јер фестивал отвара све странице нашег данашњег живота“, каже Светлана (36).

Борис Милграм каже да је важна функција фестивала не само подизање нивоа културе грађана, већ и остваривање социјалне функције – стварање повољних услова за живот, самореализацију личности.

„Соучили смо се са тенденцијом одласка људи из овог региона. Желимо да на овај начин, стварањем нове средине за живот, спречимо одлазак људи. И чини нам се да у томе успевамо. Погледајте та задовоља лица. Читаве породице са децом, мушкарци лепо обучени, са осмехом, уместо са флашом пива у руци“, каже Милграм.

Организатори фестивала су се суочили са критикама да је фестивал прескуп. Поједини руски медији навели су да је потрошено 60 милиона евра, због чега је пословање почела да проверава и финансијска полиција. Уметнички директор фестивала Владимир Гурфинкел се брани, говорећи да фестивал ипак траје 23 дана и да је из буџета сваки житељ Пермске области за фестивал платио нешто мање од два евра.

„Све те инвестиције нису бескорисне. Има много занимљивог, цео свет је овде. Многи посетици никада уживо и то бесплатно никада себи не би могли да приуште да тако нешто виде. Чујемо да неки желе да фестивал престане да постоји, али то би био велики губитак за нас“, каже Јевгенија Павловна (63).